Skoro jasno
26°
Bratislava
Xénia
2.6.2023
SIPRI: Zásoby jadrových zbraní vo svete sa začnú zvyšovať
Zdielať na
Noviny.sk

SIPRI: Zásoby jadrových zbraní vo svete sa začnú zvyšovať

ŠTOKHOLM - Svetové zásoby jadrových zbraní sa v nadchádzajúcich rokoch pravdepodobne zvýšia, čím sa otočí klesajúci trend od konca studenej vojny. Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI) v pondelok uviedol, že všetkých deväť krajín vyzbrojených jadrovými zbraňami navyšuje alebo modernizuje ich arzenál.


„Existujú jasné náznaky, že redukcie, ktoré charakterizovali globálne jadrové arzenály od konca studenej vojny, sa skončili,“ skonštatoval Hans M. Kristensen, ktorý je výskumníkom programu zbraní hromadného ničenia SIPRI a riaditeľom projektu Nuclear Information Project pri Federácii amerických vedcov. Riaditeľ spomenutého programu Wilfred Wan uviedol, že všetky štáty s jadrovými zbraňami zväčšujú alebo vylepšujú svoj arzenál a väčšina z nich tiež zostruje jadrovú rétoriku a úlohu, ktorú zohrávajú jadrové zbrane v ich vojenských stratégiách. „Toto je veľmi znepokojujúci trend,“ poznamenal.


Spojené štáty americké a Rusko, ktoré vlastnia 90 percent svetových atómových zbraní, zaznamenali v roku 2021 pokles ich zásob v dôsledku demontáže hlavíc, ktoré pred rokmi vyradili z vojenskej služby. Ich použiteľné vojenské zásoby zostali podľa SIPRI relatívne stabilné a v rámci limitov stanovených zmluvou o obmedzení jadrových zbraní. Ďalšie jadrové štáty, a teda Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Izrael a Severná Kórea, buď vyvíjajú alebo nasadzujú nové systémy zbraní, alebo oznámili svoj úmysel tak urobiť. Izrael sa nikdy verejne k vlastneniu takýchto zbraní nepriznal, pripomína agentúra AP.

Najčítanejšie