Zatiahnuté
21°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Medvede ohrozujú obyvateľov: Jediným riešením je podľa nich regulatívny odstrel
Zdielať na

Medvede ohrozujú obyvateľov: Jediným riešením je podľa nich regulatívny odstrel

PODPOĽANIE / Prípad dvoch turistov, ktorých na Podpoľaní napadla medvedica, je podľa ministra životného prostredia Jána Budaja nešťastnou náhodou odhaľujúcou obchod s fotografiami šeliem na Slovensku.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja sa za jednu fotografiu medveďa platí 120 eur. Starostovia z tohto regiónu nesúhlasia a hovoria, že medvede ich priamo ohrozujú. Pokiaľ ministerstvo nepovolí odstrel, budú hľadať pomoc inde. 

Obyvatelia, ktorí nesúhlasia s ministrom, sa stretli v Detve. "Asi na hektári pôdy sme mali jedenásť medveďov. Behajú nám po dvore, ničia hydinu a králiky. Dvojmetrový drevený plot nie je prekážkou," tvrdí obyvateľka. Ľudia nesúhlasia s vyjadreniami o nelegálnych krmoviskách a turistike za fotografiami. Medvede sa potulujú popri domoch a obyvatelia sa boja útokov.

​Jedinou možnosťou je podľa obyvateľov odstrel

"Chceme požiadať o podporné stanovisko na ZMOS, aby sa s tým minister zaoberal. Sme naučení žiť v symbióze so zvieratami, ale na problémové jedince nepomôže nič, len regulatívny odstrel," informuje Roman Malatinec, podpredseda BBSK. Obyvatelia majú pocit, že ich ministerstvo ignoruje a sú pripravení aj protestovať. 

Minister životného prostredia navrhuje iné riešenia ako je odstrel. "Vnadenie sa stalo na Podpoľaní vážnym problémom. Medvede majú pocit, že môžu schádzať medzi obyvateľov a že tam vždy nájdu potravu," tvrdí minister Ján Budaj. Okrem zmeny legislatívy, aby fotografovanie divej zvery spĺňalo bezpečnostné parametre, chce envirorezort zastaviť aj neporiadok v okolí odpadových nádob. Týmto krokom sa obmedzí dôvod, aby divá zver schádzala z hôr k ľudom. Tiež sa rozšíri zásahový tím pre medveďa hnedého. ktorý v najbližších dňoch rozhodne o riešení na Podpoľaní. 

Ako sa brániť pred medveďom vysvetlila v rozhovore pre Ranné noviny zoologička Mária Apfelová. Viac v priloženom rozhovore: 

Najčítanejšie