Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
ENERGETIKA: Preprava plynu z Ruska na Slovensko sa ostatné dni takmer zdvojnásobila
Zdielať na
Noviny.sk

ENERGETIKA: Preprava plynu z Ruska na Slovensko sa ostatné dni takmer zdvojnásobila

BRATISLAVA  - Preprava zemného plynu z Ruska na Slovensko sa v ostatných dňoch skoro zdvojnásobila. Ostatné štyri dni prúdilo cez Veľké Kapušany od 42 do 57 miliónov metrov kubických plynu denne. Od druhého januárového dňa sa pritom denne prepravilo z Ruska na Slovensko cez Ukrajinu v priemere 27 miliónov kubíkov plynu. Vyplýva to z informácií zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream.

Stále sú však dodávky plynu na Slovensko z východu nižšie ako koncom vlaňajška. V novembri a decembri minulého roka prúdili cez Veľké Kapušany vlaňajšie rekordné množstvá plynu v objeme zhruba 90 miliónov kubíkov denne, prvý januárový deň nového roka klesli dodávky na úroveň zhruba 50 miliónov.

Ministerstvo hospodárstva SR začiatkom nového roka pre agentúru SITA potvrdilo, že Slovensko má zatiaľ dostatok zemného plynu. Rezort však priznal, že druhý decembrový stress-test, ktorý mal ukázať, aké rezervy plynu máme, nedopadol tak dobre ako prvý stress-test zo začiatku jesene minulého roka. Situáciu s plynom nevnímal kriticky.

„Výsledky druhého stress-testu síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímame ako kritickú. Plynu je dostatok, situáciu stále sledujeme, aby sme sa vedeli rozhodovať vždy na základe aktuálnych informácií,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva.

Najčítanejšie