Polojasno
16°
Bratislava
Viliam
28.5.2022
POLÍCIA: Stránka Bádateľ šíri hoax o tom, že ľudia nezomierali na COVID-19, ale na liečbu remdesivirom
Zdielať na
Noviny.sk

POLÍCIA: Stránka Bádateľ šíri hoax o tom, že ľudia nezomierali na COVID-19, ale na liečbu remdesivirom

BRATISLAVA - Dezinformačná stránka Bádateľ šíri hoax o tom, že ľudia nezomreli na ochorenie COVID-19, ale na "smrteľnú liečbu zlomyseľných“ slovenských lekárov, ktorí pacientom v nemocnici podávali „experimentálnu liečbu smrteľným“ remdesivirom. Podľa policajtov stránka Bádateľ nepriamo "vraždí šírením hlúpostí“.

Stránka tvrdí, že remdesivir je hlavnou príčinou úmrtí na covidových oddeleniach. Najvážnejším vedľajším účinkom remdesiviru podľa nej je, že ničí obličky, čo spôsobuje, že telo sa začne zavodňovať a pľúca sa naplnia vodou. Následne pacienti zomierajú a lekári vyhlásia, že podľahli COVIDu-19. „Blud nad blud, samozrejme prebratý zo zahraničných konšpiračných stránok. Vlastná inšpirácia tejto stránke už pravdepodobne dochádza,“ zdôraznila polícia.


Polícia uviedla, že nepravdivé správy bývalého chiropraktika Bryana Ardisa o tom, že Američanov nezabíja COVID-19, ale liečivo remdesivir, sa šírili v zahraničí ešte v minulom roku. Vysvetlila, že americký Úrad pre potraviny a liečivá prvýkrát schválil remdesivir v októbri 2020, pričom citoval klinické štúdie, ktoré dokazujú, že liek skutočne skracuje dobu zotavenia pacientov. Zároveň sa nepreukázali žiadne známky poškodenia obličiek v porovnaní so skupinou, ktorá liek nedostala.

O stránke Bádateľ písala polícia už viackrát, pričom upozorňuje na to, že portál dlhodobo šíri zdravotnícke hoaxy, čím cieľavedome ohrozuje verejné zdravie na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva SR na portál už podalo aj trestné oznámenie. Nedávno stránka šírila aj hoax o rozhodnutí Ústavného súdu SR.

Najčítanejšie