Od prijatia Židovského kódexu uplynulo 79. rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vláda slovenského štátu pred 79. rokmi prijala Židovský kódex, podľa ktorého boli Židia posudzovaní na základe rasového princípu. Jeho prijatie bolo zavŕšením protižidovskej legislatívy slovenského štátu. Ako informovalo Múzeum holokaustu v Seredi, v stredu 9. septembra si verejnosť pripomenie pamiatku na obete holokaustu a rasového násilia.
Múzeum holokaustu vysvetľuje, že tento kódex čerpal inšpiráciu z norimberských rasových zákonov, ktoré boli v Nemecku prijaté ešte v roku 1935. „Slovenský štát systematicky a cielene prijímal protižidovské zákony už od jeho vzniku v roku 1939. Postupne ich prijatím vylučoval Židov z hospodárskeho, kultúrneho, športového a verejného života. Za vrchol protižidovskej legislatívy je považovaný práve Židovský kódex, ktorý obsahoval 270 paragrafov. Toto nariadenie zahŕňalo takmer všetky dovtedy prijaté opatrenia a Židia sa v ňom definovali na základe príslušnosti k rase,“ objasnil historik múzea holokaustu Matej Beránek. Židovský kódex, ktorý nariaďoval aj pracovnú povinnosť pre Židov vo veku od 16 do 60 rokov tak ovplyvnil aj vznik bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Ten vznikol v septembri 1941.
Podľa vedúceho múzea holokaustu Martina Korčoka majú ľudia tendenciu pamätať si dobré a zo spomienok vytesňovať zlé. Dodáva však, že protižidovské zákony, ktoré boli prijaté dňa 9. septembra 1941 priniesli pre Židov na území Slovenska takú tragédiu, že trauma z nej prechádza na ďalšie generácie. „Pripomínaním si týchto udalostí vzdávame hold ľuďom, ktorí museli zomrieť len preto, že sa narodili ako Židia a zároveň upozorňovať širokú verejnosť na nebezpečenstvo nenávistných prejavov proti členom akejkoľvek minority. História ukázala, ako môžu skončiť,“ uzavrel.