Skoro jasno
10°
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Krajina sa ujíma predsedníctva Rady EÚ
Zdielať na
Noviny.sk

Krajina sa ujíma predsedníctva Rady EÚ

BERLÍN - Nemecko sa dnes ujíma šesťmesačného predsedníctva Rady Európskej únie (EÚ). Na čelo európskej dvadsaťsedmičky sa postaví v čase veľkých výziev a očakávaní, ktoré so sebou prinášajú následky pandémie koronavírusu na kontinente. Rotujúce predsedníctvo preberá po Chorvátsku.


Nemecké predsedníctvo bude význačné významnými momentami pre EÚ. Na jeho začiatku sa euroblok bude snažiť dosiahnuť dohodu o veľkom balíčku pomoci pre jeho hospodárstvo po koronakríze aj o budúcom rozpočte. Ku koncu sa očakáva definitívny odchod Veľkej Británie z európskeho jednotného trhu, či už s dohodou alebo bez nej. EÚ tiež bude musieť medzičasom čeliť čoraz asertívnejšej Číne a pripraviť sa na výsledok novembrových amerických prezidentských volieb, pripomína agentúra AP. Berlín bude predsedať stretnutiam ministrov EÚ, pričom prvý summit, na ktorom sa predstavitelia stretnú osobne, sa uskutoční 17. a 18. júla.


Mottom nemeckého predsedníctva je "Spoločne za zotavenie Európy". Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nedávno v parlamente vyjadrila, že nemôžu "dovoliť pandémii, aby viedla k vzďaľovaniu sa členských štátov EÚ od ich hospodárskych vyhliadok". "Protidemokratické sily, radikálne, autoritárske hnutia len čakajú na ekonomické krízy, aby ich politicky zneužili. Čakajú na to, aby vzbudili sociálne obavy a šírili neistotu. Snaha o trvalo udržateľný rozvoj vo všetkých regiónoch Európy je tiež politickým nástrojom proti populistom a radikálom," vyjadrila sa tiež politička.


Pre 65-ročnú Merkelovú bude obdobie predsedníctva zrejme poslednou veľkou príležitosťou na medzinárodnej scéne predtým, ako na budúci rok skončí vo funkcii.

Najčítanejšie