Jasno
31°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Spotreba cukru je na Slovensku najnižšia za posledné tri roky
Zdielať na
Noviny.sk

Spotreba cukru je na Slovensku najnižšia za posledné tri roky

BRATISLAVA - V januári tohto roka boli predaje kryštálového cukru na Slovensku najnižšie za posledné tri roky. „Január je pravidelne najslabším mesiacom roka z hľadiska predaného objemu, ale tento rok slovenskí spotrebitelia nakúpili až o 22 % menej cukru ako v januári 2019. Aj v celkovom medziročnom porovnaní bol rok 2019 slabší ako 2018. Celoročná spotreba klesla o 12 %, čo ovplyvnilo aj pokles tržieb o 9 %,“ ozrejmila v piatok spoločnosť Nielsen na základe výsledkov jej maloobchodného auditu. Z neho tiež vyplýva, že Slovensko má najdrahšie priemerné ceny kryštálového cukru za kilogram vo Visegrádskej štvorke.

V roku 2019 Slováci nakúpili v maloobchode takmer 35-tisíc ton cukru a minuli zaň 24,8 milióna eur. V rokoch 2018 a 2019 Slováci cukor kupovali lacnejšie, ale jeho cena sa postupne ku koncu minulého roka vrátila na úroveň spred dvoch rokov. Priemerná januárová cena dosiahla 0,82 eur za kilogram, čo je cena, za akú našinci kryštálový cukor kupovali asi pred dvomi rokmi. Vyššiu cenu mal kryštálový cukor na regáloch maloobchodných predajní v roku 2017, keď sa jeho cena pohybovala medzi 0,85 až 0,90 eura za kilogramové balenie.


Aj v Českej republike spotreba kryštálového cukru podľa spoločnosti Nielsen poklesla, dokonca ešte výraznejšie ako na Slovensku. V roku 2019 nakúpili českí spotrebitelia o štvrtinu menej cukru ako v roku 2018, podobný vývoj spotreby ako u nás zaznamenalo Poľsko (-14 %) a v Maďarsku sa znížili predaje v maloobchode o 3 %. Pokiaľ ide o ceny u našich susedov, priemerná cena kryštálového cukru v Českej republike bola v januári tohto roka najnižšia zo všetkých štyroch krajín (0,57 eur za kg). V medziročnom porovnaní najvýraznejšie narástli ceny v Poľsku v minulom roku. Jeho priemerná januárová cena dosiahla 0,62 eura za kilogram. V Maďarsku sa januárový priemer ceny na regáloch maloobchodných predajní pohyboval na úrovni 0,76 eura a na Slovensku 0,82 eura za kilogram.


Nielsen Holdings plc (NYSE: NLSN) je globálna výskumná a analytická spoločnosť, ktorá poskytuje pohľad na trhy a spotrebiteľov celého sveta. Spoločnosť Nielsen je rozdelená do dvoch divízií. Divízia Nielsen Global Media poskytuje mediálnemu a reklamnému priemyslu obraz o trhu. Divízia Nielsen Global Connect poskytuje výrobcom a obchodníkom s rýchloobrátkovým tovarom presné a praktické informácie, ako aj komplexný obraz o prostredí. Nielsen je súčasťou indexu S&P 500 a pôsobí vo viac ako 100 krajinách, čím pokrýva viac než 90 % svetovej populácie.

Najčítanejšie