Oblačno
24°
Bratislava
Iveta
27.5.2024
ZDRAVOTNÍCTVO: Mali by sme sa pripraviť na možný výskyt koronavírusu aj u nás, upozorňuje hlavný hygienik
Zdielať na
Noviny.sk

ZDRAVOTNÍCTVO: Mali by sme sa pripraviť na možný výskyt koronavírusu aj u nás, upozorňuje hlavný hygienik

BRATISLAVA - Mali by sme sa pripraviť na to, že sa aj u nás objaví prípad nákazy novým koronavírusom. Hlavný hygienik SR Ján Mikas to uviedol vo štvrtok pred zasadnutím Bezpečnostnej rady SR. Otázkou podľa neho je, ako rýchlo sa tento prípad a jeho kontakty podarí zachytiť. "Dôležité je, aby sme takýto prípad čím skôr izolovali a poskytli mu adekvátnu liečbu, aby sa u nás nešírila epidémia," uviedol.

Ministri zdravotníctva Talianska a okolitých krajín sa podľa Mikasa zhodli na tom, že uzatvorenie hraníc alebo nejaké veľké kontroly sú neefektívne. "Treba sa zamerať hlavne na to, aby ľudia, ktorí odtiaľ idú, kontrolovali svoj zdravotný stav a v prípade klinických príznakov kontaktovali telefonicky lekárov," konštatoval.


Samotné meranie teploty cestujúcich na letiskách je podľa hlavného hygienika SR diskutabilné, nakoľko inkubačný čas je 14 dní a veľa ľudí by prešlo bez príznakov. "To znamená, že by mohli byť nakazení, ale nemajú ešte teplotu. Zároveň je čas chrípky, možno by sme zachytili akútne respiračné ochorenia a zbytočne by títo ľudia boli hospitalizovaní. Situáciu monitorujeme, nepodceňujeme, na druhej strane ani nechceme šíriť paniku," uzavrel.

Úrad verejného zdravotníctva SR občanov vyzýva, aby v súvislosti so šírením koronavírusu zvážili svoju cestu do Talianska. Rovnaké odporúčanie dáva úrad občanom aj v prípade krajín, v ktorých je zaznamenané šírenie vírusu. Ministerstvo zdravotníctva SR v stredu evidovalo 90 testovaných vzoriek s negatívnym výsledkom na nový koronavírus.

Najčítanejšie