Vodohospodári začali s odstraňovaním nelegálnych objektov z okolia vodnej nádrže
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DOMAŠA – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) začal s odstraňovaním približne 270-tich nelegálnych stavieb nachádzajúcich sa na jeho pozemkoch pri vodnej nádrži Veľká Domaša. Do konca apríla majú byť nelegálne umiestnené objekty presunuté na štátny pozemok. Ak sa k nim majitelia do roka neprihlásia, môžu byť zlikvidované. Odhadované náklady na odstraňovanie stavieb sú do pol milióna eur, SVP by ich mala preplatiť vláda.
V okolí Vodnej stavby Veľká Domaša sa nachádzajú nelegálne objekty, pričom ich počet sa neustále mení. Na pozemkoch v správe SVP je približne 270 objektov, z toho iba asi 90 má známych vlastníkov. Ďalšie nelegálne objekty sa nachádzajú na území v správe obcí a urbárskych spoločenstiev. Uznesenie o vytvorení manuálu na odstraňovanie nelegálnych objektov z Domaše prijala vláda na svojom minuloročnom júnovom zasadnutí v Stropkove na základe sťažností starostov obcí pri vodnej nádrži. Manuál, ktorý následne prijali v decembri, sa vzorovo zaoberá práve nelegálnymi objektmi na vodnom diele Domaša. Má byť ale základom na boj s čiernymi stavbami na celom Slovensku. Ako uviedol technicko-prevádzkový riaditeľ SVP Pavel Virág, vládne uznesenie pomôže pri odstránení nelegálnych stavieb, keďže stavebný zákon, ktorý mal riešiť spôsob ich odstránenia, zatiaľ nebol prijatý. „Práve preto, že mnoho z tých čiernych objektov sa dostalo do akejsi legislatívnej diery, teda nespĺňajú kritéria na stavbu ale sú to nejaké objekty, tak tento zvolený postup teraz postihuje aj tieto objekty. A stavby, ktoré majú charakter čiernych stavieb, riešime v zmysle platného stavebného zákona,“ vysvetlil Virág.
Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR Richarda Rašiho ide o prelomový krok, pretože tieto čierne stavby, mobilné či nemobilné, sa na území Domaše nachádzajú mnoho rokov. „SVP opakovane oslovoval majiteľov, dával oznamy, označoval tieto stavby a obydlia, aby sa k nim niekto prihlásil. Bohužiaľ, aj keď tam našli prítomných ľudí, tí sa k vlastníctvu nehlásili a dostávali sme sa do patovej situácie. Využili sme preto žiadosť starostov obcí, ktoré sa tu nachádzajú a vidia v Domaši veľký potenciál na turistický rozvoj regiónu, a pripravili sme postup, ktorý je v súlade so zákonom a všetky stavby na pozemkoch štátu sa odstránia,“ uviedol vicepremiér.
Z návrhu vlády SR na odstraňovanie nelegálnych objektov v okolí Domaše vyplynulo, že čierne stavby, na ktorých sa opakovane nachádzajú výzvy na ich odstránenie, sú kvalifikované ako nájdená vec a budú sústreďované na vopred určenom pozemku na jeden rok. Ak sa k nim počas tohto roka majiteľ neprihlási, prepadnú štátu, resp. budú zlikvidované. „Kroky, ktoré sa realizujú, boli prerokované nielen vo vláde, ale aj s ministerstvom spravodlivosti, čiže v tomto smere využívame možné postupy, ktoré nám súčasná legislatíva umožňuje,“ podotkol Virág. Vodohospodársky podnik má stavby odstrániť do konca apríla. Náklady Virág odhadol na 400- až 500-tisíc eur. Všetky premiestňované objekty navyše budú ocenené, stanovia teda ich reálnu hodnotu. Umiestnené budú na štátnych pozemkoch v obciach Petejovce a Turany. Ak by si po nich vlastník chcel prísť, musí preukázať vlastnícke právo k objektu.
Odstránenie nelegálnych objektov privítali starostovia z okolia Domaše, ktorí na zlú situáciu dlhodobo upozorňovali. „Tento problém sa neriešil 31 rokov a konečne sa našla odvaha a uznesenie, ktoré tento problém pomôže vyriešiť. Treba si uvedomiť, že my sme obce malé. Nemáme ani rozpočtové prostriedky, ani kapacity na to, aby sme vedeli čierne stavby efektívne likvidovať. Čo sme vedeli, vlastnými silami sa nám podarilo, ale je to vypuklý problém,“ konštatoval starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ.
Uvoľnené pozemky by mohli využiť obce. „Z návrhov, o ktorých diskutujeme, to je investícia v objeme viac ako 5 miliónov eur, ktorá by vedela výrazne pomôcť a celý pás, ktorý bol znehodnotený týmito objektmi, dať do takého stavu, aby bol turisticky atraktívny a vedel pomôcť obciam rozvíjať turistický ruch, stabilizovať život v obciach a zároveň mať ekonomický prínos,“ uviedol podpredseda vlády Richard Raši. Ako dodala starostka obce Nová Kelča Mária Telepunová, uvoľnené pozemky by si vedela predstaviť využiť na postavenie drevených chatiek, ktoré by sa dali prenajímať. „Uvidíme, aká je rozloha týchto pozemkov. Určite by to neboli veľké stavby, ale niečo, čo by mohlo byť prínosom pre Domašu,“ dodala starostka.