V Česku po prvý raz operovali štítnu žľazu cez ústnu dutinu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Lekári z Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice (FN) Brno a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity (LF MU) vykonali prvú operáciu štítnej žľazy cez ústnu dutinu v Českej republike. Špecializovaný výkon, pri ktorom sa nerobí rez na krku, ako pri konvenčnej metóde, ale z vnútornej strany dolnej pery, uskutočnili ešte koncom októbra. Pacient je v súčasnosti v rekonvalescencii.
Výhodou zákroku, ktorý vykonal tím pod vedením Marcely Linhartovej z Chirurgické kliniky FN Brno a LF MU, je, že vďaka zväčšeniu a priblíženiu kamerou je operačná oblasť prehľadnejšia. Je to aj menej bolestivá metóda. Pacientom, ktorí sú pri zákroku v celkovej narkóze, navyše nezostáva jazva na krku. Chirurgovia pri zákroku odtiahnu dolnú peru a vykonajú tri rezy, cez ktoré zavedú operačné tubusy. Cez tieto kanály tak potom s pomocou endoskopických nástrojov po vrstvách cez páskové svaly otvoria priestor, kde je štítna žľaza a prištítne telieska. Následne lekári postupujú rovnako ako pri konvenčnej metóde.
Na to, aby pacient mohol podstúpiť tento miniinvazívny zákrok, nemôže byť po operácii na krku ani po ožarovaní krčnej oblasti. Zväčšená ohraničená štítna žľaza by nemala byť väčšia ako 25 - 30 mililitrov objemu na jeden lalok. Ak existuje sonografické podozrenie na nádor, mal by to byť dobre diferencovaný nález a uzol do jedného centimetra s maximálne jednou uzlinou.
Rekonvalescencia je po takomto zákroku podobná ako u pacientov, ktorí podstúpili klasickú operáciu, a teda v priemere 14 dní s pobytom v nemocnici od štyroch do piatich dní. Opuch v dolnej časti tváre a na krku ustupuje veľmi rýchlo. Rekondícia však trvá tri až štyri týždne, a to pre nastavenie hormonálnej substitučnej liečby a stabilnú hladinu hormónov.
Pri metóde operácie štítnej žľazy cez ústnu dutinu možno využiť i monitorovanie sledovaných zvratných nervov a fluorescenčnú kameru s aplikáciou indocyanínovej zelene. Táto technika je, rovnako ako spomínaný zákrok, v Česku ojedinelá.