Jasno
11°
Bratislava
Viktória
10.5.2025
Občania sa podľa Národného ústavu detských chorôb majú rozhodnúť, akú chcú mať neurochirurgiu
Zdielať na
Noviny.sk

Občania sa podľa Národného ústavu detských chorôb majú rozhodnúť, akú chcú mať neurochirurgiu

BRATISLAVA - Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) spolu so svojimi kolegami vyzývajú občanov Slovenska, aby sa rozhodli, akú chcú mať neurochirurgiu. NÚDCH o tom informoval v tlačovej správe s tým, že sme v posledných dňoch svedkami útoku doslova proti celej neurochirurgii. "Sme však presvedčení, že stojíme na tej správnej strane. Ak neprijmeme zodpovednosť za svoje činy, bude naveky neurochirurgia konať z pozície sebaobrany," uviedol národný ústav. Ako povedal generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela, váži si kredit a odbornosť pána profesora Šteňa. "Bez pochýb toho vo svojom živote veľmi veľa dokázal. Za to mu patrí a bude patriť obdiv a uznanie tejto spoločnosti. Ako prvý budem hlasovať za to, aby mu ostal piedestál profesora, ktorý bude odovzdávať svoje bohaté skúsenosti nastupujúcej generácii. V žiadnom prípade však nemôžem súhlasiť s tým, že má jediný patent na to, ako správne manažovať detského pacienta s nádorom mozgu," uviedol Ladislav Kužela.


Tento boj neurochirurgií sa podľa Kuželu začal v roku 2006 a začal ho profesor Šteňo. Vtedy vo svojej koncepcii hlavného odborníka napísal, že treba vybudovať niekoľko neurochirurgií vrátane samostatnej detskej neurochirurgie. Keď sa ale podľa Kuželu jeho syn stal prednostom, zrazu jeho projekt nebol až taký vhodný a tváril sa, že taký vestník ministerstva zdravotníctva ani neexistuje. "Odvtedy je tu boj pána profesora Šteňa a jeho syna, voči všetkým ostatným neurochirurgiám na Slovensku. Pretože si chcel pre seba a svojho syna privlastniť neurochirurgiu," uviedol Kužela s tým, že profesor Šteňo nechce dať šancu iným lekárom a lekárkam. "Tu naozaj nejde o mňa, som lekár, ale som aj manažér. Som riaditeľ nemocnice a zodpovedám za jej chod a za jej stav. Zodpovedám za zdravie našich pacientov a toto naozaj nemôžem dopustiť. Ja sa na ten úpadok nechcem dívať. A keďže mi je to sväté, tak mi asi nič iné ako ponúknuť svoju funkciu neostane," uviedol Kužela. Funkciu generálneho riaditeľa ponúka ako jediné možné riešenie, ak naďalej budú o zásadných veciach rozhodovať len emócie a nie argumenty.

Operatér v Neurocentre Robert Chrenko je presvedčený, že svoju prácu odviedol perfektne. "Došlo k zdiskreditovaniu mojej osoby, ako aj zdiskreditovaniu pred odbornou verejnosťou. Chcem na tomto mieste oznámiť, že dávam výpoveď. A zvažujem svoj odchod zo Slovenska, z ktorého som bol takpovediac vyštvaný," uviedol Chrenko s tým, že apeluje na zodpovedných, aby sa spamätali. Vedúci lekár Detskej neurochirurgie NÚDCH Bruno Rudinský odišiel pred rokmi z kliniky profesora Šteňa, následne vybudoval špičkové neurochirurgické pracovisko v Nových Zámkoch. "V tomto prípade už profesor Šteňo dosiahol úplné dno, pretože si za rukojemníka berie deti a ich rodičov. A to je pre mňa absolútne neprijateľné. Ak viac ako 70 ročný neurochirurg má byť jediný na Slovensku, kto môže rozhodovať o osude detských neurochirurgických pacientov, pre mňa osobne, moja medicínska, neurochirurgická profesionálna cesta končí. Ak to má byť takto, tak ja v tomto momente skladám funkciu vedúceho lekára detského Neurocentra," informoval Rudinský.


"Ministerka zdravotníctva robí všetko pre to, aby zostalo funkčné detské neurocentrum a na základe dohody NÚDCH a UNB detskí pacienti budú operovaní v detskom neurocentre a nebudú prevážaní do UNB," informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Ako uviedla, v prípade potreby odborníci z iných pracovísk budú detského pacienta operovať v detskom neurocentre, ktoré je na to špecializované. V detskej nemocnici je podľa rezortu tím špecialistov, ktorí dokážu poskytnúť komplexnú špecializovanú odbornú starostlivosť.

"Andrea Kalavská žiada generálneho riaditeľa NÚDCH, aby naďalej pracoval na rozvoji detského neurocentra, aby naďalej poskytovalo špičkovú zdravotnú starostlivosť detským pacientom a pracovalo na svojom ďalšom rozvoji s podporou ministerstva zdravotníctva," uviedla Zuzana Eliášová. Ministerka zároveň Ladislava Kuželu požiadala, aby sa pokúsil presvedčiť špičkových odborníkov akými sú tak profesor Rudinský ako aj doktor Chrenko, aby zostali v detskom neurocentre a naďalej pomáhali zachraňovať životy detí. "Ministerka zdravotníctva si váži prácu každého lekára, ktorý chce pracovať v slovenskom zdravotníctve a robí si svoju prácu slušne, profesionálne a s pokorou, a preto sa snaží vytvárať také pracovné podmienky, aby títo lekári zostali pracovať na Slovensku a neodchádzali," uviedla hovorkyňa rezortu.


Ministerka zdravotníctva sa dnes stretla s vedením Univerzitnej nemocnice Bratislava a požiadala o jasné riešenie situácie ohľadom neurochirurgie na Kramároch. "Manažment nemocnice je zodpovedný za chod zdravotníckeho zariadenia aj za svojich zamestnancov," uviedla Zuzana Eliášová s tým, že ministerka chce zastaviť traumatizovanie spoločnosti. To, čo sa udialo v posledných týždňoch, aby sa prostredníctvom priamych prenosov zdravotnícke zariadenia doťahovali o pacienta, je podľa rezortu neprípustné a ministerka zdravotníctva to vníma ako nevhodnú komunikáciu a ako boj osobnostných eg či ješitnosti.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská minulý týždeň odvolala hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraja Šteňa. Rozhodnutie urobila po medializovaných informáciách o chlapcovi s nádorom na mozgu, ktorý čakal na operáciu, nakoľko sa Neurocentrum Národného ústavu detských chorôb a Neurochirurgická klinika Nemocnice L. Dérera nevedeli dohodnúť. Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela preferoval, aby Juraj Šteňo prišiel dieťa zoperovať do Národného ústavu, alebo aby sa celá operácia aj starostlivosť po nej uskutočnila na Neurochirurgickej klinike Nemocnice L. Dérera. Chlapec bol nakoniec prevezený z Národného ústavu detských chorôb na sálu Neurochirurgickej kliniky Nemonice L. Dérera. Po operácii mal pacient smerovať na jednotku intenzívnej starostlivosti do národného ústavu.



Zdielať na

Najčítanejšie