Aj slovenskí študenti sa zapoja do globálneho klimatického štrajku

31.08.2019 16:01 Noviny.sk

Aj slovenskí študenti z iniciatívy Fridays For Future (Piatky za slobodu) sa 20. septembra zapoja do globálneho klimatického štrajku. Štrajky spojené s verejnými zhromaždeniami sa uskutočnia vo viacerých mestách na Slovensku. Ako informoval Jakub Hrbáň z iniciatívy, počas zhromaždení chcú upozorniť, že klimatická kríza a začínajúci kolaps prírodných ekosystémov je globálny, celospoločenský problém, ktorého následky ovplyvnia životy budúcich generácií. Chcú opätovne vyzvať politikov, aby uskutočnili rýchle a účinné systémové kroky, ktoré zabránia klimatickej katastrofe. „Dvadsiateho septembra opäť vyjdeme spolu s miliónmi mladých ľudí po celom svete do ulíc. Tentokrát však nebudeme sami. Klimatická kríza je hrozba, ktorá sa dotýka nás všetkých. Bez rozdielu. Bez ohľadu na vek, pohlavie, farbu pleti, zamestnanie či postavenie. Vyzývame každého, kto sa obáva o budúcnosť života na našej planéte, aby sa k nám pripojil,” povedala Emma Zajačková, jedna z koordinátoriek hnutia Fridays For Future Slovensko.


Pochody v rámci klimatického štrajku sa budú konať v tisíckach miest po celom svete. Na Slovensku sú zatiaľ ohlásené štrajky v Bratislave, Žiline a Košiciach o 11:00. Podľa študentov je tento čas dôležitý. Študenti totiž v piatok opäť nepôjdu do školy, v čom je podstata klimatického štrajku. „Pre mnohých kritikov je tento prístup nepochopiteľný. Pre nás je to jeden z mála spôsobov, ako prinútiť dospelých počúvať a konať za záchranu našej budúcnosti,” vysvetlila Zajačková.

Globálny klimatický štrajk sa uskutoční pred zasadaním summitu OSN ku klimatickej zmene, ktorý bude 23. septembra v New Yorku. Na summite sa zúčastní aj slovenská delegácia.

Zdroj: SITA

TV Program

20:35 Nebezpečná láskavosť
23:05 Kráľ Škorpión: Kniha duší
01:10 (NE) Milé prekvapenie
20:25 Panfilovci - 28 hrdinov
23:00 Na návšteve
01:00 Krvavá Machetta Apačov
20:10 Hawaii Five-0 X.
21:00 Hawaii 5.0 X.
21:55 Kravaťáci VIII.
20:35 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:45 Volám sa Caillou V.
21:05 Okido II.
20:15 Plán útěku
22:15 Země zatracených
00:00 Strážce spravedlnosti I.