Terakotova armáda prilákala do Tatranskej galérie enormný počet návštevníkov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
POPRAD – Unikátnu výstavu Terakotovej armády v Tatranskej galérii v Poprade si za viac ako dva mesiace prišlo pozrieť 13-tisíc návštevníkov. Pre galériu umiestnenú v priestoroch bývalej elektrárne je to veľký úspech, keďže inokedy registruje takúto návštevnosť za celý rok. „Galérie nie sú hrady, zámky či múzeá, ktoré navštevujú húfne rodiny s deťmi, je to špecializovaná inštitúcia na výtvarné umenie. Preto nás teší, že sa nám podarilo priviesť takýto druh výstavy Popradčanom i širokej verejnosti, naozaj k nám dochádzajú návštevníci z celého Slovenska, ale aj tí zahraniční,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka galérie Anna Ondrušeková. Expozícia replík terakotových bojovníkov, koní a vozov bola otvorená 25. mája a potrvá ešte do 28. augusta, na Slovensku je v takomto rozsahu prezentovaná po prvýkrát.
Terakotová armáda je súčasťou veľkého komplexu hrobky prvého zjednotiteľa Číny, cisára Čchin Š´-chuang-tiho (260-210 pr. Kr.), objavili ju náhodne 29. marca 1974 pri pokuse vykopať studňu. Pozostáva z približne 8-tisíc hlinených sôch v životnej veľkosti. Ich repliky vznikli v roku 2002 v Číne, expozícia v Poprade ponúka viac ako 50 z nich. „Ide o netradičnú výstavu, ktorá však taktiež súvisí s výtvarným umením, pretože ide o diela vtedajších sochárov. Vieme, že celú armádu zloženú z osemtisíc vojakov vytvorilo 87 sochárov, z ktorých každý mal desať svojich ďalších pomocníkov. Toto dielo tak vytvorilo takmer tisíc umelcov či sochárov,“ povedala Ondrušeková.
Terakotová armáda tvorí posmrtný sprievod cisára a zároveň chráni posledný odpočinok prvého cisára. Armáda dostala názov „terakotová“ podľa terakoty, teda pálenej hliny hnedočervenej farby, z ktorej sú všetky sochy vyrobené. Viac informácií prezradí výstava v Poprade, ktorú Ondrušeková označila za dobre skoncipovanú. „Je zaujímavá nielen pre oči, ale je inštalovaná aj edukatívnym spôsobom. Návštevníci sa dozvedia veľa o histórii Číny, o prvom čínskom cisárovi, o spôsobe, ako vládol, robil reformy, zaviedol písmo, menu, ale aj jednotky miery, váhy a podobne. Začal tiež stavať Veľký čínsky múr,“ prezradila. Expozícia upútala aj rodiny s deťmi, ktorých počas prázdnin v galérii pribudlo. „Strávia u nás aj dve hodiny, a to pozeraním dokumentov, čítaním celej histórie a sledovaním jednotlivých popisov a druhov vojakov,“ dodala riaditeľka galérie v Poprade.