Zatiahnuté
13°
Bratislava
Bonifác
14.5.2025
Priemyselné podniky sú pesimistickejšie, očakávajú menšiu produkciu
Zdielať na
Noviny.sk

Priemyselné podniky sú pesimistickejšie, očakávajú menšiu produkciu

BRATISLAVA - Vyhliadky slovenského priemyslu sa zhoršujú. Indikátor dôvery v priemysle totiž podľa prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ) v júli poklesol o 12 bodov na záporných 12,3 bodu. "Vývoj indikátora ovplyvnil najvýraznejšie očakávaný pokles produkcie na nasledujúce tri mesiace," dodávajú štatistici.

Negatívne sa vyvíjalo aj hodnotenie trendu priemyselnej produkcie, ktoré v porovnaní s júnom kleslo o 14 bodov. Pokles bol najmä vo výrobe kovov a kovových výrobkov, drevených a papierových výrobkov a ostatných nekovových výrobkov. Hodnotenie úrovne objednávok sa mierne zlepšilo o jeden bod. Výraznejší rast objednávok bol zaznamenaný najmä vo výrobe farmaceutických výrobkov, strojov a zariadení a textilu a odevov. Naopak pokles objednávok zaznamenali hlavne vo výrobe drevených a papierových výrobkov, kovov a kovových výrobkov a elektrických zariadení. Súčasnú úroveň objednávok považuje za dostatočnú 79 % respondentov.


Výrazný prepad však vykázal v prieskume ŠÚ spomínaný indikátor očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace. V júli sa totiž oproti júnu prepadol až o 44 bodov na záporných 21 bodov. "Najväčšími pesimistami sú respondenti vo výrobe kovov a kovových výrobkov, strojov a zariadení a drevených a papierových výrobkov, podľa regiónov najmä v Žilinskom a Trnavskom kraji," informujú štatistici s tým, že rast produkcie predpokladajú hlavne vo výrobe textilu a odevov, v chemickom priemysle a výrobe elektrických zariadení a podľa regiónov len v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

Vo vývoji zamestnanosti v priemysle sa naopak situácia oproti minulému mesiacu mierne zlepšila, keď saldo vzrástlo o jeden bod. Zvýšenie zamestnanosti predpokladajú hlavne vo výrobe textilu a odevov a elektrických zariadení, podľa regiónov v Košickom a Žilinskom kraji. Naopak, zníženie zamestnanosti sa očakáva hlavne vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a potravín a nápojov a podľa regiónov v Nitrianskom a Trenčianskom kraji.


Pri hodnotení faktorov obmedzujúcich rast priemyselnej produkcie uviedlo 38 % respondentov nedostatočný dopyt a 26 % nedostatočný počet zamestnancov. Žiadne obmedzujúce faktory nepociťuje 28 % respondentov. Na základe objednávok majú podniky zabezpečenú prácu v priemere na šesť mesiacov, pričom najväčšia zásoba práce je vo výrobe elektrických zariadení a textilu a odevov. Priemyselné firmy využívajú výrobné kapacity v priemere na 88 %.

V nasledujúcich troch mesiacoch možno podľa predpovedí respondentov očakávať pokles vo vývoji objednávok, celkové saldo sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím znížilo o 18 bodov. Najväčší pokles sa očakáva vo výrobe ostatných nekovových výrobkov a drevených a papierových výrobkov. Rast objednávok sa očakáva vo výrobe kovov a kovových výrobkov a v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií. V porovnaní s minulým štvrťrokom sa znížilo saldo očakávaného exportu o 26 bodov, pričom pokles exportu očakávajú hlavne vo výrobe ostatných nekovových výrobkov a strojov a zariadení.


Podľa výsledkov prieskumu sa pozícia podnikov v domácom konkurenčnom prostredí oproti predchádzajúcemu štvrťroku zhoršila, keď saldo pokleslo o 15 bodov. Na zahraničných trhoch v rámci Európskej únie naopak saldo vzrástlo o 22 bodov na hodnotu 13 bodov, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od tretieho štvrťroka 2017. Na trhoch mimo Európskej únie vzrástlo saldo taktiež o 22 bodov na hodnotu 14 bodov.

Zdielať na

Najčítanejšie