Definícia výchovy dieťaťa ako podmienky zníženia penzijného veku žien má byť známa koncom mája
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Parlament by sa mal už na júnovej schôdzi zaoberať návrhom novely zákona o sociálnom poistení, ktorý súvisí so schválením ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku. "Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa podieľa na príprave návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zosúladí zákonná úprava dôchodkového veku s ostatnou novelou Ústavy SR," uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu práce a sociálnych vecí Michal Stuška. Novela zákona bude podľa neho obsahovať aj definíciu výchovy dieťaťa, ktorá bude pre ženy podmienkou zníženia maximálneho dôchodkového veku. "Termín doručenia návrhu novely do Národnej rady SR je naplánovaný na 31. mája 2019, novela by mala byť účinná 1. januára 2020," dodal Stuška.
Národná rada SR koncom marca tohto roka schválila ústavný zákon od poslancov za Smer-SD, ktorým sa od júla tohto roka zavedie strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku. Ak žena vychovala dve deti, bude môcť ísť do penzie najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi bude mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku. Za schválenie ústavného zákona hlasovalo 91 poslancov, 37 bolo proti a 15 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Zavedenie stropu na penzijný vek okrem poslancov za Smer-SD podporili poslanci za SNS, Sme rodina, ĽS Naše Slovensko, traja poslanci za Most-Híd a nezaradení poslanci Alena Bašistová, Rastislav Holúbek, Juraj Kolesár, Peter Marček a Martina Šimkovičová.
Schválený ústavný zákon obsahuje aj ustanovenia o tom, že primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia, ako aj o tom, že štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok. Do ústavného zákona vložili poslanci za Smer-SD aj ustanovenia o minimálnej mzde. V návrhu ústavného zákona sa uvádza, že "každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda". Podrobnosti o úprave minimálnej mzdy ústavný zákon ponecháva na obyčajný zákon.