Tusk vyzval Rusko, aby prestalo provokovať Ukrajinu

26.11.2018 17:11 Noviny.sk

MOSKVA - Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval Rusko, aby prestalo provokovať Ukrajinu a apeloval na tamojšie úrady, aby prepustili lode a námorníkov, ktorých zadržiavajú pre konflikt v Kerčskom prielive. "Odsudzujem použitie sily zo strany Ruska v Azovskom mori," napísal v pondelok na Twitteri. Dodal tiež, že "ruské úrady musia prepustiť ukrajinských námorníkov, plavidlá a zdržať sa ďalších provokácií". Podľa vlastných slov o situácii hovoril aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a neskôr počas dňa sa stretol s jeho zástupcami. Tusk zdôraznil, že "Európa ostane v podpore Ukrajiny jednotná".


Poradca poľského prezidenta Andrzeja Dudu v tejto súvislosti vyhlásil, že Európska únia by mala vystupňovať sankcie proti Rusku. Krzysztof Szczerski v pondelok povedal, že kroky Ruska proti ukrajinským plavidlám sú "jasným porušením" medzinárodného práva a "ďalším pokusom o destabilizáciu regiónu". Podľa Poľska je preto potrebné zvážiť a prediskutovať so spojencami "sprísnenie sankcií proti Rusku".


K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more. V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo. Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dve ukrajinské plavidlá Rusi strieľali a všetky tri ukrajinské lode nakoniec zadržali.

Zdroj: SITA

TV Program

06:35 Noviny TV JOJ
07:25 SpongeBob SquarePants IX.
07:55 SpongeBob SquarePants IX.
07:05 NOVÁ ZÁHRADA
08:25 NA CHALUPE
09:50 NOVÉ BÝVANIE
06:20 Mutanti II.
07:25 Mutanti II.
08:25 9-1-1 I.
07:10 Požiarnik Sam VIII.
07:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
07:45 Sníček
05:35 Tanec draků
07:20 Angele a Tony
08:55 Útěk ze Sibiře