Máme rovnaký názor, ako riešiť migráciu, vyhlásili v Prahe Merkelová a Babiš

26.10.2018 18:26 Noviny.sk

PRAHA - Spolupracovať s africkými krajinami, to je podľa českého premiéra Andreja Babiša a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej riešenie problému migrácie, na ktorom sa zhodnú. Obaja politici to povedali na piatkovej tlačovej konferencii v Prahe. Merkelová do Českej republiky prišla pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku samostatného Československa, uvádza portál Novinky.cz.


"Diskutujeme o tom, máme rovnaký názor na to, že musíme s africkými štátmi spolupracovať. Máme rovnaký názor na to, ako riešiť migráciu," povedal Babiš. Podobne odpovedala aj Merkelová. "Máme rovnaký názor. Kolega Andrej Babiš na tom veľmi intenzívne pracuje, čo sa týka nadväzovania kontaktov s africkými krajinami, " uviedla kancelárka. Podľa nej sa v Afrike musí podporiť hospodársky rozvoj, aby sa tam mladí ľudia mohli rozvíjať a nemali ambície utekať do Európy.


Merkelová následne čelila otázke zo strany nemeckých médií, či sa majú Nemecko a Európska únia ohliadať na tie krajiny, ktoré blokujú hlbšiu integráciu. Kancelárka sa priamej odpovedi vyhla s tým, že máme Európu rôznych rýchlostí, ale štáty spolu môžu v rámci EÚ rôzne spolupracovať. Babiš sa ohradil proti tomu, že je Česko proti Európskej únii. "Česká republika je proeurópska. Mám veľký záujem, aby Európa fungovala. Máme spoločné problémy. Nepáči sa mi, že sa opakuje, že V4 je mimo," reagoval Babiš.


Krajiny Vyšehradskej štvorky, teda Česko, Slovensko, Maďarsko a Poľsko, dlhodobo na pôde EÚ vystupujú proti prijímaniu utečencov. "Máme záujem, aby Európa nebola rozdelená. Rozdeľovanie na V4 a zvyšok nie je správne a nie je to pravda," zdôraznil premiér.


Zdroj: SITA

TV Program

05:25 Noviny TV JOJ
06:15 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:00 Naši
05:25 Miláčikovo
05:50 Kutyil s.r.o.
05:20 Premeny domov na Havaji
05:45 Mladé víno
08:05 Chyťte to dievča
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:00 Dárce
06:50 Henry ze zkumavky
08:35 Rodinka