Hodnoty prízemného ozónu presiahli bezpečné limity
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Tri dni v tomto týždni dosahoval prízemný ozón v Bratislave hodnoty, ktoré škodia zdraviu. Svetová zdravotnícka organizácia znížila odporúčané koncentrácie na 100 ?g/m3. V Bratislave dosiahol v tomto týždni jeden deň priemer až 148 ?g/m3 a ďalšie dva dni sa pohyboval okolo 130 ?g/m3, čo prevýšilo aj štandard EÚ, ktorý predstavuje 120 ?g/m3. Agentúru SITA o tom informovala Dana Mareková z občianskej iniciatívy Za čisté ovzdušie. Zdôraznila pritom, že obyvatelia hlavného mesta neboli o tejto skutočnosti informovaní napriek tomu, že naša legislatíva umožňuje konať už pri prekročení limitných hodnôt.
“Ľudia majú právo vedieť, čo dýchajú, aké má znečistenie ovzdušia nejakou látkou zdravotné dôsledky a čo môžu spraviť pre to, aby neprispievali k zhoršovaniu stavu. Takéto povinnosti majú najmä Okresné úrady a obce,“ uviedla Mareková. Dodala, že hlavné mesto Bratislava sa schválením materiálu Akčný plán adaptácie na nepriaznivé dôsledky klímy, ako aj ďalších strategických dokumentov, zaviazalo prijímať opatrenia s pozitívnym dopadom na zdravie obyvateľov. Ovzdušie je pritom jednou z priorít. „Žiadame preto zlepšiť informovanosť o konkrétnych krokoch,” zdôraznila Mareková. Strategické dokumenty hlavného mesta, akými je najmä Stratégia adaptácie a Akčný plán adaptácie na nepriaznivé prejavy zmeny klímy na území Bratislavy v rokoch 2017 až 2020 varujú pred horúčavami, suchom a ďalšími extrémnymi prejavmi počasia. Zdôrazňujú tiež potrebu robiť opatrenia, ktoré pomôžu znížiť riziká, ktoré s tým súvisia.
Mareková vysvetlila, že slnečné dni spolu s emisiami z dopravy a slabé premiešavanie atmosféry spôsobujú ozónový smog, ktorý dráždi sliznice, dýchacie cesty, oči a môže mať toxické účinky. Prízemný ozón vzniká chemickou reakciou slnečného žiarenia, oxidov dusíka a prchavých organických zlúčením v atmosfére. Je považovaný za jednu z látok, ktoré najvýznamnejšie vplývajú na ľudské zdravie. Najviac ohrozené sú deti, seniori a ľudia s ochorením srdca a pľúc. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že nie je možné stanoviť bezpečný prah, pod ktorým by prízemný ozón nepredstavoval zdravotné riziko. Naopak, štúdie tejto organizácie dokazujú zvýšenú dennú úmrtnosť o 0,3–0,5 % na každých 10 ?g/m zvýšenej koncentrácie ozónu.