Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Poľsko môže prísť o hlasovacie práva v únii
Zdielať na
Noviny.sk

Poľsko môže prísť o hlasovacie práva v únii

Európska únia (EÚ) sa chystá proti Poľsku spustiť proces, na ktorého konci je eventuálna strata hlasovacích práv pre túto krajinu v rámci rozhodovacích mechanizmov v únii. V piatok to na európskom summite v Bruseli vyhlásil eurokomisár pre rozpočet Günther Öttinger. Únia by tak mohla Poľsko potrestať za nové zákony týkajúce sa súdnictva, ktoré z poľských súdov podľa domácich kritikov aj podľa zahraničia robia nástroj v rukách súčasnej vládnej garnitúry strany Právo a spravodlivosť.


Únia o tom, či túto procedúru proti Poľsku spustí, rozhodne podľa Öttingera už budúcu stredu. "Myslím si, že sme pripravení tento krok podniknúť," vyhlásil v piatok komisár. Samotná procedúra, ktorá zatiaľ v histórii únie nebola ani raz použitá proti žiadnemu štátu, pozostáva z dvoch krokov. Prvým je varovanie pre príslušnú krajinu, že sa "dostala do rozporu so základnými hodnotami únie" a druhým je zbavenie krajiny jej hlasovacích práv.

Zatiaľ čo prvý krok by únia mohla veľmi ľahko schváliť, keďže vyžaduje, aby zaň hlasovala len kvalifikovaná väčšina členských štátov, s druhým krokom by bol zrejme problém. Zbavenie krajiny hlasovacích práv totiž vyžaduje jednomyseľné hlasovanie všetkých ostatných členských krajín EÚ, pričom Maďarsko už dopredu avizovalo, že by takýto krok proti Poľsku nepodporilo.

Najčítanejšie