V. TATRY: Turisti nájdu na Hrebienku tatranské chaty jednu vedľa druhej
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Návštevníci Vysokých Tatier si môžu pozrieť tatranské chaty aj bez väčšej námahy a za krátky čas, a to priamo na Hrebienku. Ich miniatúry sa nachádzajú už viac ako rok v starých rozhodcovských vežiach, ktoré sa podarilo po niekoľkých desaťročiach takýmto spôsobom oživiť. Ich autorom je popradský výtvarník Peter Trembáč. „Počítali sme s tým, že do Tatier chodia aj starší ľudia, ktorí už na chaty nevystúpia, rovnako aj rodiny s malými deťmi, pre ktoré je takáto expozícia vhodná. Má výchovno-náučný charakter, keďže okrem modelov chát tu máme umiestnené aj panely o miestnej flóre so stručným popisom zvierat žijúcich v Tatrách v slovenčine i angličtine, rovnako ich stopy,“ predstavil zámer expozície umelec.
Vystavených je v súčasnosti desať chát na slovenskej strane Tatier a jedna poľská. Expozícia vedie turistov postupne od západu po východ. „Začína sa to Chatou pod Soliskom, nasleduje Majláthova chata pri Popradskom plese, ďalej Chata pod Rysmi, Zbojnícka, Téryho a Zamkovského chata a najstaršia tatranská útulňa, teda Rainerova. Pokračujeme ďalej do Skalnatej doliny, kde máme Skalnatú chatu, potom nasleduje Chata pri Zelenom plese a končí to chatou Plesnivec,“ vymenoval Trembáč. Najnovším prírastkom je spomínaná poľská chata v Doline piatich poľských plies. „Teraz pracujem na ďalšej poľskej, chate Murowaniec,“ dodal výtvarník.
Atmosféru vo vežiach dodávajú maketám identickým s originálmi aj fotografie na oknách s panoramatickými výhľadmi na doliny, kde sa chaty nachádzajú. Výroba jednej zmenšenej kópie chaty trvala autorovi zhruba dva až tri mesiace, pracoval výlučne s prírodnými materiálmi. Chcelo to podľa jeho slov veľkú trpezlivosť. „Chaty sú veľmi miniatúrne, často som pracoval s lupou. Najhoršie bolo spraviť skelet, keďže som musel vytvoriť určitý pomer s originálom, aby to aj identicky sedelo, potom sa dopracovali detaily,“ priblížil svoju prácu Trembáč, ktorého modelovanie zaujalo ešte v detstve. Hoci veľa času trávil v Tatrách, jednotlivé chaty pozná a v minulosti ich navštívil, pri výrobe modelov mu pomohli aj ich fotografie, a to najmä v prípade tých, ktoré prešli opravou.
Tri rozhodcovské veže na Hrebienku, ktoré boli postavené kvôli organizácii Svetového pohára v roku 1976, ešte donedávna chátrali. Po ich rekonštrukcii do nich teraz z času na čas zavítajú turisti. „Obzrieť miniatúry chát si môžu počas zimnej sezóny od 09:00 do 16:00, v letnej máme otvorené do 18:00,“ uviedol prevádzkovateľ expozície Pavol Husár. Ako dodal, o necelý mesiac už bude vo vežiach vystavených dokopy dvanásť chát, uvažuje sa aj o modeli Bilíkovej chaty.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu