MZV: Odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí v Egypte
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA 13. apríla (SITA) – Ministerstvo zahraničných vecí nepredpokladá, že by výnimočný stav v Egypte negatívne ovplyvnil fungovanie turistických stredísk v krajine alebo slobodu pohybu zahraničných turistov. Rezort diplomacie to uvádza v aktualizovanom cestovnom odporúčaní, v ktorom odporúčajú zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí. Zároveň rezort na svojej internetovej stránke pripomína, že v reakcii na teroristické útoky proti koptským kostolom v mestách Tanta a Alexandria (9. apríla), vyhlásili v krajine výnimočný stav na tri mesiace. Počas platnosti výnimočného stavu získajú úrady široké právomoci predovšetkým v trestnoprávnej oblasti a v zákonom určených prípadoch budú môcť obmedzovať platnosť niektorých občianskych práv, garantovaných Ústavou Egyptskej arabskej republiky. „Momentálne nepredpokladáme, že by uvedené skutočnosti negatívne ovplyvnili fungovanie turistických stredísk v krajine alebo slobodu pohybu zahraničných turistov,“ píše ministerstvo.
Rezort tiež upozorňuje slovenských občanov, že na severnom Sinaji platí okrem výnimočného stavu aj zákaz nočného vychádzania. Túto časť Egypta, ako aj západné územia hraničiace s Líbyou, považuje ministerstvo dlhodobo za rizikové a opakovane varuje slovenských občanov, aby do uvedených oblastí necestovali. Pohyb zahraničných turistov je obmedzený v púštnych oblastiach na západe a juhu krajiny ako na Líbyjskej púšti, Západnej púšti a Bielej púšti.
„Egyptské úrady vynakladajú maximálne úsilie na elimináciu teroristických hrozieb a polícia a armáda permanentne hliadkujú v turistických centrách. Napriek tomu teroristické skupiny operujúce v Egypte predstavujú reálnu bezpečnostnú hrozbu, vrátane ohrozenia turistickej infraštruktúry a zahraničných turistov,“ píše sa v cestovnom odporúčaní.
Bezpečnostná situácia v prímorských strediskách na pobreží Červeného mora napríklad Hurgáda, Safaga, Marsa Alam, Šarm Aš Šejch i v turistických centrách v povodí Nílu južne od Luxoru je stabilizovaná a pohyb osôb nie je úradmi obmedzený. MZV však odporúča zvážiť nevyhnutnosť organizovaných výletov aj individuálnej turistiky po južnej časti Sinajského polostrova, do delty Nílu, do Káhiry, Alexandrie a Fajjúmu.
„Z hľadiska kriminality najväčšie riziko predstavujú vreckári a drobní zlodeji. Pri pohybe mimo turistických stredísk odporúčame použiť nevýstredné oblečenie,“ odporúča rezort s tým, aby boli občania SR počas svojho pobytu v Egypte opatrní, vyhýbali sa demonštráciám a väčším zhromaždeniam osôb zvlášť počas sviatkov a pamätných dní (25. január, 3. júl). Je dôležité sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie a striktne rešpektovať pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Ministerstvo tiež apeluje na slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Egypta vo vlastnom záujme využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.