Policajná akcia Admiral 2 odhalila kauzu s DPH: Zmrazené účty a miliónové škody
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO/ EÚ / Desiatky zadržaných, zaistené luxusné autá, zmrazené bankové účty a škoda v stovkách miliónoch eur. Taká je bilancia obrovskej policajnej akcie Admiral 2, ktorá sa odohrala naprieč Európou, vrátane Slovenska.
Policajná akcia Admiral 2
Žiadosť Európskej prokuratúry
Akcia sa rozbehla na žiadosť Európskej prokuratúry. V najväčšej miere sa zamerali na pobaltské krajiny, konkrétne Estónsko, Litvu a Lotyšsko, kde v priebehu dňa zadržali až 32 osôb. Traja z nich sú stíhaní väzobne. Operáciou Admiral 2 zlikvidovali zločineckú sieť zodpovednú za podvody s DPH, a pranie špinavých peňazí. Súčasťou siete by mohlo byť podľa Europolu až 400 spoločností, pričom škodu vyšetrovatelia odhadujú na 297 miliónov eur. Policajti zasahovali aj na Slovensku a v susednom Česku.
"Vo vzťahu k fyzickým a právnickým osobám boli vykonané viaceré prehliadky bytových a nebytových priestorov na západnom Slovensku, v rámci ktorých boli zaistené veci dôležité pre trestné konanie," stanovisko európskeho delegovaného prokurátora.
Domové prehliadky na Slovensku aj v Česku
"Úrad boja proti organizovanej kriminalite, Prezídia Policajného zboru, vykonal domové prehliadky a prehliadky iných priestorov a pozemkov na viacerých miestach v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Zaistili sme početné množstvo elektronických stôp, ako aj účtovné a iné doklady," tvrdí Martina Sláviková, hovorkyňa Prezídia policajného zboru Slovenskej republiky.
"Na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) provedli kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v České republice několik domovních prohlídek v souvislosti s případem ADMIRAL 2," informuje Jaroslav Ibehej, hovorca NCOZ.
V Česku ani na Slovensku polícia nezadržala nikoho. Počas európskej akcie vykonali cez 350 prehliadok v 16 krajinách, a zaistili množstvo dokumentov a luxusných áut, finančnú hotovosť či telefóny a tablety v hodnote viac ako 41 miliónov eur. Zmrazili tiež viac ako 60 účtov.
Predaj elektroniky
Podozriví si mali založiť v 15-tich štátoch európskej únie spoločnosti na predaj elektroniky. Koncoví užívatelia síce daň z predaja platili, no spoločnosti už nie.
Vyšetrovatelia predpokladajú, že takto prali napríklad peniaze pochádzajúce z obchodu s drogami. Podľa Europolu je tam možné spojenie s ruskými zločineckými organizáciami. Prípad podvodov bol takmer rovnaký ako ten z roku 2022, ktorý patril k najväčším aké polícia v Európskej únii odhalila. Škodu vtedy vyčíslili až na 2,9 miliardy eur. Stopa viedla aj k talianskej mafii.