Skoro jasno
11°
Bratislava
Roland
9.5.2025
Stredná a východná Európa čelí hlbokej recesii
Zdielať na
Zahraničie

Stredná a východná Európa čelí hlbokej recesii

Kríza makléri vzdychajú

Zdroj: TASR

Krajiny strednej Európy zaznamenajú v tomto roku recesiu

Ekonomiky regiónu "prežijú hlboké recesie alebo depresie," uvádza Mirow v texte svojho prejavu, ktorý dnes prednesie v Londýne. Počas tohto roka región bude "pomaly klesať na dno a v roku 2010 začne oživovanie jeho ekonomiky."

EBOR rekordne investuje do východoeurópskych bánk a firiem, aby pomohla stlmiť najprudší prepad ekonomiky regiónu od pádu komunizmu pred dvoma desaťročiami. Prekážkami rýchleho zotavenia môžu byť, napríklad politická nestabilita, prudký nárast nesplácaných úverov a bankroty firiem.

"Sociálne následky tejto krízy prídu s časovým oneskorením, ale nepochybne budú tvrdé," myslí si Mirow. "Predpokladá sa, že objem nesplácaných úverov ešte výrazne vzrastie a krachy firiem môžu spôsobiť reťazové reakcie v rámci dodávateľských a platobných sietí."

EBOR v pondelok upozornila, že ak sa veľké západné banky stiahnu z východnej Európy, bude to mať výrazný negatívny dopad na región. EBOR, Svetová banka (SB) a Európska investičná banka (EIB) vo februári spustili úverový program v hodnote 25 miliárd eur (753,15 miliardy Sk), v rámci ktorého poskytujú bankám rýchle financovanie.

Jeho cieľom je snaha nájsť platformu pre spoločnú akciu, ktorá by presvedčila tieto veľké banky, aby mali záujem zostať v regióne. Podľa Mirowa je možné, že bude "potrebná širšia podpora".

Banka tiež investuje do infraštruktúrnych projektov v regióne a spolupodieľa sa napríklad na financovaní plynovodu Nabucco. EBOR v máji informovala, že investuje 432,4 milióna eur (13,03 miliardy Sk) do dcér talianskej banky UniCredit v strednej a východnej Európe. Dodala, že o podobných kontraktoch rokuje aj s ďalšími západoeurópskymi bankami. Tiež poskytuje úvery lokálnym bankám, ako je maďarská OTP a lotyšská Parex Banka.

"EBOR udržuje úzke kontakty s mnohými bankami v regióne," uviedol Mirow a dodal, že banka vlastní akcie vo viac ako 60 finančných inštitútoch a má "úverové vzťahy" s 300 bankami. "Je však možné, že bude potrebná širšia podpora."

V rozvíjajúcich sa európskych ekonomikách musí prísť k reštrukturalizácii spotrebiteľských a firemných úverov, aby zostali "krachy firiem, nesplácané pôžičky a nárast nezamestnanosti pod kontrolou". Nesplácané úvery v strednej a východnej Európe predstavujú riziko "ohrozujúce finančnú stabilitu" a môžu byť príčinou ďalšieho poklesu ekonomiky.

EBOR je medzinárodnou finančnou inštitúciou so sídlom v Londýne, ktorá vznikla v roku 1990. Jej poslaním je pomoc krajinám strednej a východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu hlásiacich sa k demokracii a pluralizmu pri rozvíjaní trhovo orientovaných hospodárstiev.

V súčasnosti sa EBOR formou poradenskej činnosti, poskytovaním pôžičiek, kapitálovým vstupom a garanciami angažuje v 30 krajinách od strednej a východnej Európy až po strednú Áziu.

Zdielať na

Najčítanejšie správy