Demonštrácia korzických nacionalistov skončila požiarom v parlamente

13.01.2008 12:13 Noviny.sk Zahraničie
Demonštrácia korzických nacionalistov skončila požiarom v parlamente Zdroj: jjonathan
Až v zapálenie dvoch a vyplienenie niekoľkých ďalších kancelárii korzického regionálneho parlamentu sa v sobotu večer zvrhla demonštrácia stúpencov korzickej nezávislosti v Ajacciu.

Až v zapálenie dvoch a vyplienenie niekoľkých ďalších kancelárii korzického regionálneho parlamentu sa v sobotu večer zvrhla demonštrácia stúpencov korzickej nezávislosti v Ajacciu.

Nacionalisti predtým budovu obsadili. Polícia ich odtiaľ vypudila pomocou slzného plynu. Nie sú hlásené žiadne zranenia a požiar bol rýchlo uhasený.

Francúzska ministerka vnútra Michele Alliotová-Marieová dnes incidenty odsúdila a prehlásila, že bude vykonané všetko pre odhalenie a potrestanie vinníkov. Na dnešok bolo narýchlo zvolané zasadanie regionálneho parlamentu.

Niekoľko stoviek nacionalistov najskôr na povolenej manifestácii protestovalo proti údajným represiám francúzskych úradov. Manifestáciu zvolalo osemnásť politických strán a odborových organizácií požadujúcich nezávislosť ostrova.

Ovzdušie sa postupne rozpálilo a demonštranti za pokriku "Slobodu" a "Vražedný francúzsky štát" v dvoch vlnách prenikli do budovy parlamentu. Zapálené boli kancelárie jeho predsedu a predsedu korzickej výkonnej rady. Niekoľko kancelárií bolo vydrancovaných, oznámila dnes televízia LCI.

V noci bol tiež vykonaný bombový atentát proti jednému vojenskému zariadeniu v korzickom meste Bastia, spôsobil však iba malé hmotné škody.

Korzika sa stala súčasťou Francúzska až v 18. storočí a definitívne k nej bola pripojená až za Napoleona. Stúpenci jej nezávislosti sú na ostrove v menšine. Svoje požiadavky opierajú o jazykovú, dejinnú a kultúrnu odlišnosť Korziky od Francúzska.

Najradikálnejší z nich siahajú často k atentátom, väčšinou na budovy štátnych úradov považovaných za symboly "nadvlády" Francúzska. Atentáty v úplnej väčšine spôsobili iba hmotné škody, jedinou výnimkou bola vražda prefekta Clauda Erignaka v roku 1998.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:40 Noviny TV JOJ
06:20 Krimi
05:10 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
06:45 NOVÁ ZÁHRADA
05:00 Prvé oddelenie
05:20 DEDIČSTVO
06:20 Mutanti II.
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti II.
05:45 Ruby z dúhy I.
05:20 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
07:05 Výlet s mámou
08:50 Čarodějovy hodiny