Demonštrácia korzických nacionalistov skončila požiarom v parlamente

13.01.2008 12:13 Noviny.sk Zahraničie
Demonštrácia korzických nacionalistov skončila požiarom v parlamente Zdroj: jjonathan
Až v zapálenie dvoch a vyplienenie niekoľkých ďalších kancelárii korzického regionálneho parlamentu sa v sobotu večer zvrhla demonštrácia stúpencov korzickej nezávislosti v Ajacciu.

Až v zapálenie dvoch a vyplienenie niekoľkých ďalších kancelárii korzického regionálneho parlamentu sa v sobotu večer zvrhla demonštrácia stúpencov korzickej nezávislosti v Ajacciu.

Nacionalisti predtým budovu obsadili. Polícia ich odtiaľ vypudila pomocou slzného plynu. Nie sú hlásené žiadne zranenia a požiar bol rýchlo uhasený.

Francúzska ministerka vnútra Michele Alliotová-Marieová dnes incidenty odsúdila a prehlásila, že bude vykonané všetko pre odhalenie a potrestanie vinníkov. Na dnešok bolo narýchlo zvolané zasadanie regionálneho parlamentu.

Niekoľko stoviek nacionalistov najskôr na povolenej manifestácii protestovalo proti údajným represiám francúzskych úradov. Manifestáciu zvolalo osemnásť politických strán a odborových organizácií požadujúcich nezávislosť ostrova.

Ovzdušie sa postupne rozpálilo a demonštranti za pokriku "Slobodu" a "Vražedný francúzsky štát" v dvoch vlnách prenikli do budovy parlamentu. Zapálené boli kancelárie jeho predsedu a predsedu korzickej výkonnej rady. Niekoľko kancelárií bolo vydrancovaných, oznámila dnes televízia LCI.

V noci bol tiež vykonaný bombový atentát proti jednému vojenskému zariadeniu v korzickom meste Bastia, spôsobil však iba malé hmotné škody.

Korzika sa stala súčasťou Francúzska až v 18. storočí a definitívne k nej bola pripojená až za Napoleona. Stúpenci jej nezávislosti sú na ostrove v menšine. Svoje požiadavky opierajú o jazykovú, dejinnú a kultúrnu odlišnosť Korziky od Francúzska.

Najradikálnejší z nich siahajú často k atentátom, väčšinou na budovy štátnych úradov považovaných za symboly "nadvlády" Francúzska. Atentáty v úplnej väčšine spôsobili iba hmotné škody, jedinou výnimkou bola vražda prefekta Clauda Erignaka v roku 1998.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:20 Súdna sieň
10:10 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
12:00 NOVINY O 12:00
09:10 Panelák
10:15 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
11:10 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
08:10 Odsúdené II.
09:35 Kosti IV.
10:55 Slnečno, sem-tam vraždy I.
09:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
09:05 Lagerfeld - důvěrné
10:45 Maggie má plán
12:35 Králové hor