Boh nemá pohlavie. Chcú zrušiť jeho oslovovanie ako Pán a On

Boh nemá pohlavie. Chcú zrušiť jeho oslovovanie ako Pán a On

Archívna reportáž
embed kód
ŠTOKHOLM / Cirkev vo Švédsku možno čoskoro zavedie absolútnu novinku pri spôsobe oslovovania kresťanského Boha. Vyzývajú kňazov, aby začali používať pohlavne neutrálne oslovenie, ak spomínajú najvyššie božstvo.

Národnou cirkvou je vo Švédsku evanjelická luteránska cirkev. Svojich kňazov vyzýva, aby prestali používať termíny ako "Pane" alebo "On", píše portál Daily Mail. Má to byť v mene toho, aby bol Boh menej špecifikovaný ako konkrétne pohlavie. Jedinú výnimku dostala modlitba "Otčenáš".

Je to len jedna z mnohých zmien, ktoré chce miestna evanjelická cirkev pri príležitosti obnovenia 31 rokov starého vydania knihy, ktorá je rukoväťou k tomu, ako viesť liturgie, spievať, aký jazyk používať a iné.

Rozhodnutie padlo vo štvrtok na záver 8-dňového stretnutia 251 čelných predstaviteľov cirkvi, začne platiť od 20. mája 2018.

V desaťmiliónovom Švédsku sa k evanjelickej cirkvi hlási vyše 6 miliónov z celkového počtu 10 miliónov obyvateľov. Od roku 2014 ju vedie žena, arcibiskupka Antje Jackelen. "Z teologického hľadiska vieme, že Boh je mimo nášho určovania pohlavia, Boh nie je človek," povedala Jackelen.

Tento návrh množstvo kritikov. "Naozaj to nie je múdre, aby sa Švédsko preslávilo cirkvou, ktorá nerešpektuje všeobecné teologické dedičstvo," myslí si Christer Pahlmblad, profesor teológie z Univerzity v Lunde.

Rôzne zmeny čakajú možno aj katolícku cirkev:

V záhrade pápeža Františka je čas zberu. Pozrite si reportáž:​

Zdroj: noviny.sk/dailymail.com

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:05 POLICAJTI V AKCII
09:20 Súdna sieň
06:50 PÁLI VÁM TO
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:40 Najkrajšie bývanie III.
06:40 Profesionáli II.
07:35 Panelák
09:00 Nákupné maniačky
07:05 Agi Bagi
07:25 George a Martha
07:50 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:35 Cvokař
08:30 Nowhere Boy
10:15 Angele a Tony