Tisícky tučniakov v Antarktíde zahynuli od hladu, prežili len dve mláďatá

Tisícky tučniakov v Antarktíde zahynuli od hladu, prežili len dve mláďatá

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / V Antarktíde zomreli hladom tisíce mláďať tučniakov okatých (Pygoscelis adeliae). Dôvodom bolo neobvykle veľké množstvo ľadu, pre ktoré museli dospelé jedince prekonávať väčšiu vzdialenosť za potravou a mláďatám ju tak nemohli poskytnúť včas.

Podľa odborníkov z tohtoročného obdobia párenia prežili len dve mláďatá. Je to už druhé takéto neúspešné obdobie párenia za posledných päť rokov, pričom predvlani neprežilo žiadne mláďa.

Ochranárske organizácie preto vyzývajú k okamžitej akcii v prípade novej morskej prírodnej rezervácie vo východnej Antarktíde, aby sa ochránila tamojšia kolónia tučniakov okatých, ktorá pozostáva približne z 18-tisíc párov. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorý podporuje výskum francúzskych vedcov monitorujúcich tamojšiu populáciu tučniakov od roku 2010, by mohol prežitiu tamojších živočíšnych druhov pomôcť zákaz lovu krilu v oblasti.

"Toto je devastujúca udalosť v kontraste s tým, čo si ľudia predstavujú o tučniakoch. Riziko otvorenia tejto oblasti na prieskumný rybolov krilu, ktorý by pre tučniakov okatých zotavujúcich sa z dvoch katastrofických chovných zlyhaní za posledné štyri roky predstavoval konkurenciu, je nemysliteľný," vyjadril sa vedúci polárneho programu WWF Rod Downie.

Návrh WWF bude jedným z bodov diskusie na pondelňajšom stretnutí Výboru pre zachovanie antarktických morských živých zdrojov (CCAMLR). "CCAMLR potrebuje konať hneď, a to tak, že založí novú morskú prírodnú rezerváciu vo vodách východnej Antarktídy, aby mohla ochrániť domov tučniakov," dodal Downie.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:20 Noviny TV JOJ
07:20 NOVÉ BÝVANIE
08:40 Súdna sieň
06:05 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
06:50 PÁLI VÁM TO
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:40 Hoď svišťom
07:20 Panelák
08:40 Nákupné maniačky
06:40 Rozprávky z machu a papradia
06:50 Macko Uško
07:00 Rapotáčik
06:30 Počátek Země Nezemě
08:05 Černí baroni
09:55 Kouzlo Vánoc