Angela Merkel: utečenci do Nemecka nepriniesli islamistický terorizmus

18.08.2016 11:26 Noviny.sk Zahraničie

Angela Merkel: utečenci do Nemecka nepriniesli islamistický terorizmus

BERLÍN / Utečenci do Nemecka nepriniesli islamistický terorizmus. Problém s extrémistami má krajina už veľa rokov. Na predvolebnom zhromaždení svojej Kresťanskodemokratickej únie v severonemeckom meste Neustrelitz to podľa agentúry Reuters povedala kancelárka Angela Merkel. Podľa nej taktiež k Nemecku patrí i islaľm, pokiaľ je vyznávaný v súlade s ústavou.

Angela Merkel pripustila, že existujú snahy získať utečencov pre vec islamistov. "Fenomén islamistického terorizmu Islamského štátu, nie je javom, ktorý k nám prišiel s utečencami," povedala. Islamský štát podľa nej robí Nemecku problémy už veľa rokov a bol patrný už pred minuloročnou krízou. 

V Nemecku sa v júli stali štyri krvavé incidenty, z ktorých dva z nich boli podľa vyšetrovateľov motivované islamistickým terorizmom. V jednom prípade 17-ročný Afganec napadol nožom a sekerou päť ľudí vo vlaku do Würzburgu päť ľudí, než ho polícia zastrelila. V bavorskom Ansbachu odpálil výbušniny vo svojom vaku odmietnutý žiadateľ o azyl, explózia ho zabila a zranila deväť ďalších ľudí.

Kancelárka taktiež odmietla protimoslimské nálady, ktoré v dôsledku migračnej krízy zosilnili v nemeckej spoločnosti, a ktoré pomáhajú k vzostupu populistickej Alternatívy pre Nemecko. "Jasne sme povedali, že islam, ktorý je prežívaný na základe ústavy, patrí k Nemecku," povedela. Formy islamu, ktoré odmietajú nemeckú ústavu a napríklad popierajú rovnoprávnosť mužov a žien, ale podľa nej v krajine miesto nemajú.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři