Byrokracia Európskej komisie musí skončiť, kritizoval Fico

Byrokracia Európskej komisie musí skončiť, kritizoval Fico

BUDAPEŠŤ / Premiér Robert Fico v Budapešti počas summitu Vyšehradskej štvorky vyčítal obrovskú byrokraciu Európskej komisii. Podľa neho mnohé slovenské obce radšej nepožiadajú o eurofondy, pretože potrebujú nespočetné množstvo potvrdení a dokladov.

Na summite krajín V4 najskôr všetci premiéri navzájom vychválili Európsku komisiu a Úniu a vzápätí začali kritizovať. Nepáči sa im byrokracia Komisie.

"Bol som svedkom mnohých konkrétnych projektov a príkladov, kedy slovenské obce a mestá na Slovensku povedali, že radšej nebudú čerpať zdroje, ako by sa mali venovať administratíve," konštatoval premiér Robert Fico.

Nový zákon

Slovensko preto pripravuje nový zákon o verejnom obstarávaní. Ten má zjednodušiť zložitú administratívnu záťaž.

Byrokracia hnevá aj českého premiéra. "Nastavenie efektívnejšieho prostredia pre fondy je dlhodobou prioritou celej vyšehradskej skupiny," uviedol Bohuslav Sobotka.

Princíp rovnosti

"Každá členská krajina musí mať svoju dôstojnosť. Princíp rovnosti musíme v Európe chápať ako svätý," povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barosso.

Vo V4 verejné investície pokrývajú eurofondy na 60 až 80 percent. Pre Slovensko sú to peniaze, bez ktorých by sme nedostavali veľa ciest či železníc.

"Neviem si predstaviť, ako by sme na Slovensku dokázali investovať bez možnosti čerpať prostriedky z európskych fondov," konštatuje Fico.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 Policajti v akcii
06:00 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.