Byrokracia Európskej komisie musí skončiť, kritizoval Fico

Byrokracia Európskej komisie musí skončiť, kritizoval Fico

BUDAPEŠŤ / Premiér Robert Fico v Budapešti počas summitu Vyšehradskej štvorky vyčítal obrovskú byrokraciu Európskej komisii. Podľa neho mnohé slovenské obce radšej nepožiadajú o eurofondy, pretože potrebujú nespočetné množstvo potvrdení a dokladov.

Na summite krajín V4 najskôr všetci premiéri navzájom vychválili Európsku komisiu a Úniu a vzápätí začali kritizovať. Nepáči sa im byrokracia Komisie.

"Bol som svedkom mnohých konkrétnych projektov a príkladov, kedy slovenské obce a mestá na Slovensku povedali, že radšej nebudú čerpať zdroje, ako by sa mali venovať administratíve," konštatoval premiér Robert Fico.

Nový zákon

Slovensko preto pripravuje nový zákon o verejnom obstarávaní. Ten má zjednodušiť zložitú administratívnu záťaž.

Byrokracia hnevá aj českého premiéra. "Nastavenie efektívnejšieho prostredia pre fondy je dlhodobou prioritou celej vyšehradskej skupiny," uviedol Bohuslav Sobotka.

Princíp rovnosti

"Každá členská krajina musí mať svoju dôstojnosť. Princíp rovnosti musíme v Európe chápať ako svätý," povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barosso.

Vo V4 verejné investície pokrývajú eurofondy na 60 až 80 percent. Pre Slovensko sú to peniaze, bez ktorých by sme nedostavali veľa ciest či železníc.

"Neviem si predstaviť, ako by sme na Slovensku dokázali investovať bez možnosti čerpať prostriedky z európskych fondov," konštatuje Fico.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:45 MILÁČIKOVO
06:20 Norman a duchovia
08:20 Flynn Carsen: Honba za Kopijou osudu
05:20 NOVÁ ZÁHRADA
06:05 Súdna sieň
07:25 Súdna sieň
05:10 Ako som prežil
06:00 ZÁCHRANÁRI
06:50 ZÁCHRANÁRI
05:30 Tashiho svet
05:45 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
05:45 Henry ze zkumavky
07:30 Arthur a souboj dvou světů
09:20 Skorosestry