Poľský prezident udelil štátne vyznamenanie trom Slovákom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prezidentské vyznamenania
VARŠAVA / Prezident Poľska Andrzej Duda udelil v pondelok štátne vyznamenanie trom Slovákom. Ján Figeľ, Ján Hudacký a Pavol Mačala boli ocenení Rytierskym krížom rádu zásluh Poľskej republiky za mimoriadne zásluhy o rozvoj medzinárodnej spolupráce a za aktivity podporujúce hnutia za nezávislosť v strednej Európe. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa informácií prezidentskej kancelárie.
Rovnakým rádom bol ocenený aj český politológ Alexander Tomský. Ide o jedno z najvyšších poľských štátnych vyznamenaní udeľovaných cudzincom. Okrem slovenských a českých občanov ocenil prezident aj zástupcov z Maďarska.
Vyznamenaní boli tiež poľskí politici, samosprávni činitelia, akademici a občianski aktivisti. Ocenenie za dlhoročné aktivity v oblasti Euroregiónu Karpaty získal Dawid Lasek, pričom viacero vyznamenaní smerovalo aj k miestnym lídrom, ktorí sa angažovali v prospech komunitného rozvoja, športu a samosprávy.
Podľa vyjadrenia bývalého eurokomisára Jána Figeľa pre TASR si Poľsko zaslúži uznanie za svoj prínos k pokojnému a nenásilnému prechodu k slobode po páde komunizmu. "Veľmi tomu napomáhal Ján Pavol II., ktorý z tohto prostredia vzišiel, veľmi ho poznal a veľmi mu pomáhal k pokojnému, nenásilnému návratu k slobode, čo sa aj podarilo," uviedol Figeľ.
Zároveň zdôraznil význam Poľska pri mierovom prechode k slobode po páde komunizmu. "Som rád, že tých 35 rokov slobody je nielen spoločných, ale veľmi poznamenaných aj prínosom Poľska," poznamenal.
Figeľ tiež upozornil na aktuálnu zodpovednosť krajín strednej Európy za smerovanie kontinentu. Podľa neho môže riešenie konfliktov, ako je vojna na Ukrajine, prísť práve zo strednej Európy, ak sa tu podarí spojiť duchovnú silu s politickou víziou. "Stred nie je o zemepise, ale o hodnotách, kultúre, blízkosti a spolupatričnosti," dodal.
Vyzdvihol aj doterajšiu spoluprácu s prezidentom Andrzejom Dudom a poprial úspech jeho nástupcovi Karolovi Nawrockému. "Dúfam, že sa v Poľsku takéto myšlienky budú nielen citovať alebo pripomínať, ale aplikovať, používať, ponúkať pre Európu 21. storočia," uzavrel Figeľ.