Polojasno
23°
Bratislava
Božena
27.7.2025
Do Gazy zhodili 25 ton humanitárnej pomoci, organizácie varujú, že to nestačí
Zdielať na

Do Gazy zhodili 25 ton humanitárnej pomoci, organizácie varujú, že to nestačí

PÁSMO GAZY / Pásmo Gazy čelí humanitárnej katastrofe bezprecedentných rozmerov. Napriek snahám o pomoc, ktoré prichádzajú aj zo vzduchu, hladomor a zúfalstvo obyvateľov narastajú. Humanitárne organizácie bijú na poplach: letecké výsadky situáciu nezachránia, je potrebná systematická pomoc po zemi.

Pomoc z nebies: Riešenie, alebo len symbolická náhrada?

Jordánsko a Spojené arabské emiráty sa pokúsili zmierniť kritickú situáciu v Pásme Gazy zhodením 25 ton humanitárnej pomoci z lietadiel. Podľa jordánskeho vládneho zdroja mali tieto letecké výsadky nahradiť komplikované dodávky po zemi. Agentúra AFP informovala, že pomoc bola zhodená v troch vlnách.

Táto iniciatíva však naráža na ostrú kritiku zo strany humanitárnych organizácií. Viac ako stovka z nich letecké výsadky označuje za "groteskné rozptýlenie", ktoré nedokáže odvrátiť hroziaci hladomor a nahradiť štandardné zásobovanie po krajine.

Blokáda a jej dôsledky: Hladomor sa stáva realitou

Izrael zaviedol blokádu všetkých dodávok do Pásma Gazy už 2. marca a uvoľnil ju až koncom mája po silnom medzinárodnom tlaku a varovaniach pred akútnou podvýživou a hroziacim hladomorom. Dnes dorazilo do Gazy približne stovka kamiónov s pomocou z Egypta cez prechod Kerom Šalom.

Aj napriek čiastočnému uvoľneniu blokády je situácia zúfalá. Prezidentka Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Mirjana Spoljaricová Eggerová vyjadrila hlboké znepokojenie: "Pre to, čo sa teraz deje v Gaze, neexistuje žiadne ospravedlnenie. Rozsah ľudského utrpenia a zbavovania ľudskej dôstojnosti už dlho prekračuje všetky prijateľné štandardy – ako právne, tak morálne."

Spoljaricová Eggerová zdôraznila, že "Ľudia sú neustále zabíjaní pri vojenských operáciách i pri pokusoch o získanie jedla. Deti umierajú hladom. Rodiny sú nútené znova a znova utekať a hľadať bezpečné miesto, ktoré však neexistuje." MVČK má v Gaze 350 pracovníkov, z ktorých mnohí tiež čelia nedostatku jedla a pitnej vody.

Boje a pomoc: Chaos pri zbere zhodenej pomoci

Izraelská armáda oznámila, že v snahe vyriešiť rastúci hlad pozastaví každý deň boje v troch oblastiach Pásma Gazy a začala zo vzduchu zhadzovať humanitárnu pomoc. Podľa miestnych zdrojov však zber shozov prináša ďalšie nebezpečenstvá. Ľudia sa pri ňom topia v mori alebo ich drvia škatule padajúce z veľkej výšky. "Aj keď sa zhoz podarí, panuje chaos. Ľudia sa bijú o pomoc, zraňujú sa," uviedla Shaina Lowová z nórskej Rady pre utečencov.

Medzinárodné znepokojenie

Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom vyjadril znepokojenie Nemecka kvôli humanitárnej situácii v palestínskom Pásme Gazy a vyzval ho, aby poskytol hladujúcemu civilnému obyvateľstvu naliehavo potrebnú pomoc.

Obyvatelia Gazy okrem hladovania čelia aj nedostatku vody. Väčšina z nich bola opakovane nútená opustiť svoje domovy, pričom viac ako 90 percent budov je podľa odhadov poškodených alebo zničených.

Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy v reakcii na útok teroristického hnutia Hamas a jeho spojencov, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela 7. októbra 2023 zabili na 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli ako rukojemníkov. Podľa údajov miestneho ministerstva zdravotníctva bolo od začiatku vojny pri izraelských útokoch v Pásme Gazy zabitých 59.733 Palestínčanov a ďalších 144.447 utrpelo zranenia. Situácia v Gaze tak naďalej ostáva kritická a vyžaduje si rozsiahlejšie a efektívnejšie riešenia.

Najčítanejšie správy