Francúzsko, Nemecko a Británia požadujú pomoc pre Gazu. Demonštranti žiadajú zastaviť hladomor
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PÁSMO GAZY / Situáciu s hladomorom v Pásme Gazy rieši doslova celý svet. V súvislosti s touto témou Už reagovali viaceré krajiny. Francúzsko spolu s Nemeckom a Veľkou Britániou vyzvali na okamžité ukončenie humanitárnej katastrofy. V Londýne dokonca nahnevaní ľudia vyšli do ulíc.
"Nie je to len humanitárna kríza. Je to aj morálna kríza, ktorá je výzvou pre globálne svedomie. Neprestaneme sa ozývať a to pri každej príležitosti. Ale slová nenakŕmia hladné deti," vyjadril sa generálny tajomník OSN Antonio Guterres.
Generálny tajomník OSN vyzýva na okamžité kroky v Pásme Gaze s jasným cieľom - zastaviť hladovanie. Podľa dostupných údajov zomrelo na podvýživu alebo hladovanie v tejto oblasti od začiatku konfliktu s hnutím Hamas viac ako 100 ľudí. Tento počet môže naďalej rásť. Podvýživou podľa najnovších štatistík trpí až 25 percent tehotných žien či detí do veku piatich rokov.
V oblasti dochádzajú zásoby
Vzniknutá situácia podnietila niekoľko tisíc ľudí v Londýne vyjsť do ulíc. Tí protestovali proti obrovskej potravinovej kríze v Pásme Gazy, búchali hrncami či panvicami a zablokovali hlavné cesty. "Nebudem len tak mlčať a nečinne sa prizerať na to čo sa deje. Priniesli sme hrnce či panvice a robíme hluk. Aby sa skončilo hladovanie v Gaze a prišla tam humanitárna pomoc," povedala jedna z demonštrantiek.
"Myslím si, že to už zašlo príliš ďaleko. Mám na mysli ten počet detí, ktoré umierajú od hladu. Je to jednoducho masaker," vyjadril sa ďalší demonštrant. Vážnosť situácie dokazuje aj najnovší odhad expertov. Podľa dát každý tretí obyvateľ tejto oblasti nejedol aj niekoľko dní.