Zatiahnuté
19°
Bratislava
Božena
27.7.2025
Slovinsko legalizovalo asistovanú samovraždu. Na Slovensku je to zatiaľ tabu
Zdielať na

Slovinsko legalizovalo asistovanú samovraždu. Na Slovensku je to zatiaľ tabu

SLOVENSKO / Slovinsko je ďalšou európskou krajinou, ktorá legalizovala asistovanú samovraždu. Ťažko a nevyliečiteľne chorí tak majú právo na voľbu smrti.

Výsledky referenda

V predchádzajúcom referend hlasovali o eutanázii. Za tú bolo 55% Slovincov. Tá sa od asistovanej samovraždy odlišuje. Zisťovali sme akú náladu má v tomto smere Slovensko

"​My naozaj vnímame skôr tú chuť bojovať, dostať sa z ochorenia, vrátiť sa späť do života.
Ja osobne si neviem spomenúť za svojich 23 rokov, že by niekto prišiel s tým, že chcem umrieť, chcem odísť z tohto sveta, skôr naopak, " opisuje riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová. 

Eutanázia je na Slovensku tabu

Podľa odborníkov Slovensko ešte nie je na podobný krok pripravené. Tvrdia, že sa otvorene o tom nehovorí a eutanázia je u nás stále skôr tabu. A v podobnom duchu reagoval aj rezort zdravotníctva.

"Téma momentálne nie je na pracovnom ani legislatívnom programe Ministerstva zdravotníctva, " znie stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR

"Preto ju ani v našom Národnom onkologickom ústave neposkytujeme, " hovorí lekárka z paliatívneho oddelenia Národného onkologického ústavu Andrea Sysáková. 

"Myslím si, že nie sme na to ešte pripravení. Možno keby sa o tom trochu viac hovorilo a vysvetľovali sa jednotlivé detaily, " pokračuje Eva Kováčová. 

Lekárka priamo z oddelenia najťažších prípadov priznáva, že eutanázia na reč zo strany pacientov sem-tam príde.

"S otázkami ohľadom eutanázie sa stretávame predovšetkým u pacientov, ktorí nemajú dobrú symptomatickú liečbu. Sú to pacienti ubolení, dýchaviční, avšak na našom paliatívnej oddelení, po adekvátnej liečbe a zmiernení všetkých týchto nepríjemných príznakov väčšinou otázky ohľadom eutanázie už neprichádzajú," dopĺňa Andrea Sysáková. 

U nás je zákonná len jedna možnosť

"Na Slovensku je legálne zanechať liečbu na žiadosť pacienta, čo sa dá v zmysle definície hodnotiť ako pasívna vyžiadaná eutanázia, " vyjadruje sa lekár, súdny znalec a advokát Peter Kováč. 

Pritom Slovinci si schválili asistovanú samovraždu. Podľa odborníkov je medzi ňou a eutanáziou rozdiel. Napríklad lekár by mal byť účinný len pri eutanázii. Pri slovinskej verzii samovraždy budú ale vykonávať posudky viacerí lekári.

"Je to skôr taký prienik oboch týchto variant. Sú tam isté rozdiely a preto je treba o tom veľa veľa komunikovať, " dodáva Eva Kováčová. 

"Eutanázia vo svojom pôvodnom význame je ukončenie utrpenia nevyliečiteľne chorého. Asistovaná samovražda je poskytnutie prostriedkov alebo pomoc samovraždy, " dopĺňa Peter Kováč. 

U nás ale treba nevyhnutne riešiť paliatívne oddelenia. Je ich totiž na Slovensku nedostatok a chýbajú tiež lekári s atestáciou z tohto odboru. Pritom onkologických diagnóz neustále pribúda a rovnako pacientov v najťažšom stave.

"Áno, potrebujú túto pomoc. Jednak je ich veľmi málo, jednak sú personálne, finančne a akokoľvek inak poddimenzovaný, "  hovorí Eva Kováčová. 

"Je veľmi dôležité všetkých týchto ľudí ubezpečiť, že aj v tejto ťažkej životnej situácii v tom nezostanú sami, že ich budeme sprevádzať aj touto konečnou fázou ľudského života, " ukončuje Andrea Sysáková. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy