Musk sa „odtrhol z reťaze“. Trumpovi priaznivci volajú po jeho deportácii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Musk sa „odtrhol z reťaze“. Trumpovi priaznivci volajú po jeho deportácii
WASHINGTON / Niekdajší prezidentov najbližší spojenec Elon Musk zakladá vlastnú politickú stranu s názvom Amerika. Trump jej vznik považuje za zábavu, republikánom môže ale Musk uškodiť.
Čo sľúbil, to aj splnil. Elon Musk, kontroverzný miliardár a niekdajší najväčší spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa zakladá novú politickú stranu s názvom Amerika. „Môže s ňou byť zábava, ale myslím si, že je to smiešne,“ reagoval na vznik novej strany republikánsky prezident. Kritikou na Muska nešetril a na svojej sociálnej sieti Truth Social povedal, že Musk „sa odtrhol z reťaze“.
Musk oznámil vznik novej strany v sobotu, kritizoval pritom systém dvoch strán, Demokratickej a Republikánskej. „Je to len systém jednej strany, nie demokracia,“ vyhlásil. Poslednou kvapkou trpezlivosti pre Muska bolo schválenie zákona o daniach a výdavkoch, o ktorom Trump hovoril ako o „veľkom krásnom zákone“.
„Deportujte Muska“
Ohláseniu novej strany predchádzala aj ostrá výmena názorov medzi Muskom a Trumpovým bývalým stratégom Stevom Bannonom. „Zamyslite sa nad tým. Neameričan zakladá americkú stranu. Nie brat môj, ty nie si Američan, si Juhoafričan,“ povedal Bannon a vyzval na Muskovu deportáciu. Ten má pritom od roku 2002 americké občianstvo. „Tučný lenivý flákač Bannon by sa mal vrátiť do väzenia, a tentokrát na veľmi dlho,“ reagoval zakladateľ spoločností Tesla a SpaceX.
Musk chce vznikom tretej strany definitívne narušiť dvojstranný politický systém a hlásia sa k nemu aj prví spojenci, ktorí kedysi držali stranu Trumpovi. Napríklad miliardár Mark Cuban či niekdajší Trumpov šéf komunikácie v Bielom dome Anthony Scaramucci.
Odliv republikánskych hlasov
O tom, či by mala nová strana vzniknúť, si Musk urobil prieskum aj medzi svojimi podporovateľmi na sociálnej sieti X, ktorú sám založil. Na jeho otázku, či potrebujú Spojené štáty novú stranu, odpovedalo 80 percent jeho sledovateľov, že áno.
Analytici predpokladajú, že Muskov nový politický subjekt bude loviť budúcich podporovateľov najmä v republikánskom tábore voličov. Vznik Muskovej strany ale pre nich nie je prekvapením. „Tretie politické strany v Spojených štátoch zvyčajne vznikali z nejakých hlboko zakorenených krívd. Nešlo vždy len o nejakú bohatú osobu, ktorá sa rozhodla, že si založí stranu,“ povedal profesor politických vied Alan Abramowitz z Emoryho univerzity v americkej Atlante pre britský denník Independent.
Elon Musk
TASR/AP
To, že peniaze neznamenajú všetko naznačuje aj Melik Abdul, jeden z politických stratégov Republikánskej strany. „Máte zdroje na to, aby ste si kúpili vplyv, ale chýba vám charizma a politická vážnosť,“ povedal v príspevku na sociálnej sieti. Narážal aj na prieskum, podľa ktorého väčšina republikánskych voličov pozitívne hodnotila Muskove pôsobenie v Úrade pre efektivitu vlády (DOGE), jeho osobnosť hodnotia menej pozitívne. Zazlievajú mu aj to, že sa priznal k užívaniu drog, a niektorí ho podozrievajú, že ich užíval aj počas pôsobenia v úrade.
Tretie strany bez úspechu
Abramowitz pripomína, že v Spojených štátoch sa občas vyskytli popri Republikánoch a Demokratoch aj ďalšie politické strany alebo nezávislí kandidáti, história ale ukázala, že nikdy na svoju stranu nestiahli dostatok priaznivcov a nezískali tak potrebný „ťah na bránku“, aby dokázali uspieť v prezidentských voľbách. Ako príklad uvádza populárneho senátora z Vermontu Bernieho Sandersa, ktorý v roku 2016 na úrad prezidenta najprv kandidoval ako nezávislý, nakoniec ale kandidoval za Demokratickú stranu. Keď ale zistil, že nedokáže získať dostatočnú podporu, vzdal sa v prospech Hillary Clintonovej.
Najúspešnejším kandidátom, ktorý kedy kandidoval za tretiu politickú stranu bol bol bývalý prezident Theodore Roosevelt. Po tom, ako si odkrútil prvé prezidentské obdobie za Republikánsku stranu, kandidoval znovu v roku 1912 ako kandidát Progresívnej strany. Vo voľbách ho ale nakoniec porazil demokrat Woodrow Wilson.
Koniec „nerozlučnej dvojice“
Elon Musk sa stal jedným z najväčších podporovateľov predvolebnej kampane Donada Trumpa, ktorý v januári začal svoje druhé päťročné obdobie v Bielom dome. Kontroverzný podnikateľ do kampane nalial približne 250 miliónov dolárov a do značnej miery sa tak pričinil o Trumpovo víťazstvo. Odmenou mu bolo miesto v Trumpovom kabinete a subvencie pre jeho firmy. Škrípať to medzi nimi začalo až v otázke zákona o daniach a výdavkoch. Obaja aktéri sa rozkmotrili verejne, cez sociálne siete.
„Mali sme s Elonom skvelý vzťah. Neviem ale, či ešte budeme. Najjednoduchší spôsob, ako ušetriť peniaze v rozpočte a miliardy dolárov, je pozastaviť Elonove vládne dotácie a zmluvy,“ napísal začiatkom júna americký prezident. Musk reagoval obvineniami a práve vtedy začal nahlas hovoriť o vzniku vlastnej politickej strany. Svoje sľuby teraz aj splnil.