V Budapešti sa uskutočnil pochod za práva LGBTI+ napriek vládnemu zákazu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BUDAPEŠŤ / Desaťtisíce ľudí v sobotu (28.6.) pochodovali centrom Budapešti v rámci zakázaného pochodu Pride na podporu práv ľudí hlásiacich sa ku komunite LGBTQ+. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr DPA a Reuters a serverov Blikk.hu a 24.hu.
Pochod Pride v Budapešti
Dúhové vlajky a transparenty
Davy mávajúce dúhovými vlajkami a transparentmi kritizujúcimi maďarského premiéra Viktora Orbána zaplnili v sobotu popoludní Deákovo námestie neďaleko Budapeštianskej radnice. Protestujúci si cestu vytýčili cez Most slobody ponad rieku Dunaj až do budínskej časti maďarskej metropoly.
Narušenie pochodu
Sprievod sa pokúsili narušiť malé skupinky krajne pravicových demonštrantov ako Hnutie naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom), ale polícia prípadným šarvátkam zabránila a odklonila trasu pochodu smerom k Alžbetinmu mostu. Počet účastníkov dosiaľ nie je známy, no server Blikk.hu informoval o viac ako 100.000 ľuďoch.
Desaťtisíce účastníkov
Napriek riziku sa na pochode zišli desaťtisíce ľudí z približne tridsiatich krajín vrátane niekoľkých diplomatov a okolo 70 europoslancov. Účasť nahlásila aj eurokomisárka pre pripravenosť a krízové riadenie Hadja Lahbibová a švédska aktivistka Greta Thunbergová.
Polícia Pride nerozpustí
Premiér Viktor Orbán v piatok (27.6.) povedal, že hoci polícia 30. ročník pochodu Pride „nerozpustí“, tí, ktorí sa na ňom zúčastnia, by si mali byť vedomí „právnych dôsledkov“. Účastníci ignorujú zmeny v maďarskej legislatíve, ktoré podľa kritikov predstavujú bezprecedentný úpadok práv komunity LGBTQ v Európskej únii.
O čom hovorí novelizovaný zákon?
Podľa novelizovaného zákona organizátori a účastníci podujatí, ktoré by propagovali homosexualitu, môžu dostať pokutu až 200.000 forintov (500 eur). Napriek riziku pokuty sa očakáva, že sa pri budapeštianskej radnici zhromaždí viac ako 35.000 ľudí, vrátane členov vlád z niekoľkých krajín EÚ a desiatok europoslancov.
"Nepostavíme sa len za seba, ak tento zákon nebude zrušený, východná Európa by mohla čeliť vlne podobných opatrení," povedala spoluorganizátorka pochodu Pride Viktoria Radvanyi.
Pochod spoluorganizuje radnica
Na stĺpoch verejného osvetlenia pozdĺž plánovanej trasy pochodu sa objavili čerstvo nainštalované kamery.
Opozičný starosta Budapešti Gergely Karácsony trvá na tom, že žiadny účastník nemôže čeliť odvetným opatreniam, pretože pochod spoluorganizuje radnica a je mestským podujatím. To si nevyžaduje súhlas polície.
"Polícia má iba jednu úlohu a je to vážna úloha: zaistiť bezpečnosť maďarských a európskych občanov, ktorí sa zúčastnia na podujatí," povedal v piatok (27.6.) Karacsony počas brífingu s hosťujúcou komisárkou EÚ pre rovnosť Hadjou Lahbib.
Zákaz pochodu
Maďarský najvyšší súd (Kúria) dal minulý týždeň (20. júna) za pravdu Budapeštianskemu riaditeľstvu polície (BRFK), ktoré vo štvrtok (26.6.) rozhodlo o zákaze pochodu Budapest Pride.
Podľa súdneho verdiktu polícia rozhodla s ohľadom na predchádzajúce usmernenia a nedopustila sa porušenia zákona. Proti rozhodnutiu nie je prípustný opravný prostriedok, organizátori sa však môžu odvolať na Súdny dvor Európskej únie.
Pride ako mestské podujatie
Starosta Budapešti Karácsony preto prebral nad pochodom záštitu a Pride bude mestským podujatím v spolupráci s Nadáciou dúhová misia (Szivárvány Misszió Alapítvány).
Maďarský parlament 18. marca schválil novelu zákona o zhromažďovaní, v zmysle ktorej sú zakázané zhromaždenia propagujúce homosexualitu. O mesiac neskôr prijal aj ústavnú zmenu na posilnenie právnych základov zákazu.
Podľa maďarských médií bolo cieľom vládnej strany Fidesz znemožniť konanie pochodov Pride s odvolaním sa na ochranu detí.
"Orbán používa pred budúcoročnými voľbami osvedčený recept tým, že vyvoláva konflikt," povedal pre agentúru AFP politický analytik Daniel Mikecz. Budapest Pride sa v maďarskom hlavnom meste koná už 30 rokov.