Oblačno
Bratislava
Beňadik
22.3.2025
Blízko slovenských hraníc veterinári potvrdili výskyt slintačky a krívačky
Zdielať na

Blízko slovenských hraníc veterinári potvrdili výskyt slintačky a krívačky

Archívna reportáž

Výskyt pseudobesnoty

BUDAPEŠŤ / Po polstoročí sa v Maďarsku opäť objavila nákaza slintačky a krívačky. Vírus nákazlivého ochorenia identifikoval maďarský Národný úradu pre ochranu potravinového reťazca (NÉBIH) na farme dobytka v Kisbajcsi neďaleko slovenských hraníc.

S odvolaním sa na server infostart.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti. Hlavný veterinárny lekár Szabolcs Pásztor nariadil okamžité oficiálne opatrenia proti šíreniu choroby, ktorá spôsobuje vážne ekonomické škody. Poznamenal, že vysoko nákazlivé ochorenie sa v Maďarsku opäť objavilo po viac ako 50 rokoch.

Reaguje aj Štátna veterinárna a potravinová správa SR

Klasické príznaky slintačky a krívačky sa na farme s 1 400 kusmi dobytka zistili začiatkom marca. Pásztor okamžite nariadil zatvorenie farmy a začatie epidemiologického vyšetrovania. Proti šíreniu choroby už začali platiť mimoriadne prísne regulačné opatrenia vrátane zákazu prepravy dotknutých druhov zvierat a produktov z nich.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR s okamžitou platnosťou prijíma opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy na území Slovenska. Do pásma dohľadu spadajú tri obce v okrese Komárno a päť obcí v okrese Dunajská Streda. Potvrdil to riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Komárno Milan Dudáš.

Podľa vyjadrenia Dudáša spadajú do pásma dohľadu obce Číčov, Klížska Nemá a Trávnik v okrese Komárno. V okrese Dunajská Streda sú to obce Medveďov, Sap, Baloň, Čiližská Radvaň a Kľúčovec, potvrdila RVPS Dunajská Streda. Opatrenia na zamedzenie možného šírenia nákazy začínajú platiť od piatka a spočívajú najmä v zákaze premiestňovania zvierat a živočíšnych produktov z dotknutej lokality.

Rozširovať ho môžu ľudia strojmi alebo oblečením 

Slintačka a krívačka je vírusové ochorenie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, prasiat a iných párnokopytníkov. Vírus sa ľahko prenáša dotykom a vzduchom a dokáže rýchlo napadnúť celé stáda. Ľudia ho môžu ďalej rozširovať poľnohospodárskymi strojmi, obuvou, ošatením a pneumatikami vozidiel, ktoré s vírusom prišli do kontaktu. Úmrtnosť je zvyčajne nízka, nákaza však u zvierat vyvoláva horúčku, stratu chuti do jedla, nadmernú produkciu slín, pľuzgiere a ďalšie príznaky.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy