Oblačno
22°
Bratislava
Iľja
20.7.2024
Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie na Šimkovičovú pre rasizmus a antisemitizmus
Zdielať na

Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie na Šimkovičovú pre rasizmus a antisemitizmus

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Inštitút ľudských práv podal vo štvrtok 4. júla ráno na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu. Informovali o tom vo svojej tlačovej správe.

Reagovali na kontroverzný rozhovor

Inštitút ľudských práv reagoval na rozhovor ministerky kultúry pre portál Topky.sk zo stredy (3.7.), kde ministerka povedala: "Európa vymiera. Nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. A zvláštne je, že pri bielej rase.” “Je šokujúce, že ešte to nie sú ani len dva roky od teroristického útoku na Zámockej, pri ktorom zomreli dvaja ľudia, a členka vlády rozpráva takéto veci. Aj výroky verejne činných osôb, ktoré sa nedajú nazvať inak ako šírenie nenávisti, podnecujú homofóbiu, rasizmus a antisemitizmus. Žiaľ, kvôli tomu strašnému útoku vieme, že od slov k činom nie je ďaleko," uviedol riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. Taktiež pripomenul, že síce šírenie homofóbie ešte nie je protizákonne, rasizmus a antisemitizmus sú. Zároveň vyzval ministerku, aby okamžite odstúpila. 

Hrozí jej až päť rokov vo väzení

V tlačovej správe pripomenul Inštitút ľudských práv to, že Martina Šimkovičová je svojim pôsobením v dezinformačných médiách známa. "Je nepochopiteľné, ako môže členka vlády SR hovoriť v takýchto intenciách o 'bielej rase', akoby židovské alebo rómske deti boli neželané, akoby Slovensko nebola republika svojich občanov a občianok, ale akési kmeňové spoločenstvo postavené na etnickej a rasovej príslušnosti. Vzhľadom na to, že tieto skutky spáchala ako verejný činiteľ môže prichádzať do úvahy aj odňatie slobody na dva až päť rokov. ” vysvetlil právnik IĽP Daniel Grejták.

Šimkovičová odmieta ďalšiu bezdôvodnú šikanu voči jej osobe

Pán Peter Weisenbacher z mimovládnej organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre podozrenie, že sa ministerka výrokmi v rozhovore pre portál topky.sk z 3. júla dopustila šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu. Údajne má byť problematický výrok ministerky, v ktorom tvrdí, že: "Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože je tu pretlak LGBTI a zvláštne je, že pri "bielej rase".

Ešte ďalej zašiel pri "analýze" výroku právnik IĽP Daniel Grejták, ktorý tvrdí, že "je nepochopiteľné, ako môže členka vlády SR hovoriť v takýchto intenciách o "bielej rase", akoby židovské alebo rómske deti boli neželané, akoby Slovensko nebola republika svojich občanov a občianok, ale akési kmeňové spoločenstvo postavené na etnickej a rasovej príslušnosti."

"Výroky pána Weisenbachera a Grejtáka sú absolútne scestné. Hraničia s porušovaním ľudských a občianskych práv ministerky kultúry. Jednak bezprecedentným spôsobom napádajú ústavné právo občianky Slovenskej republiky na slobodu prejavu a manipulujú verejnú mienku nekvalifikovanou právnou analýzou subjektívnej aj objektívnej stránky trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Je neprípustné, aby bol ústavný činiteľ štvanou zverou, ktorú sa mimovládne organizácie podporované rôznymi zahraničnými investormi snažia uloviť len preto, lebo vyjadruje svoj slobodný a legitímny názor, ktorým nikoho neuráža ani neponižuje.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová žiadnym výrokom úmyselne ani z nedbanlivosti neporušila trestný zákon. Je to človek so silným humánnym cítením a empatiou, preto zvažuje občianskoprávne aj trestnoprávne kroky voči neoprávneným zásahom do jej osobnej integrity," informovala riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK) SR Petra Bačinská.

TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy