Polojasno
23°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Mimoriadna situácia: Lykožrútová kalamita sa šíri ďalej
Zdielať na

Mimoriadna situácia: Lykožrútová kalamita sa šíri ďalej

Archívna reportáž

BANSKÁ BYSTRICA / Mimoriadna situácia v súvislosti s lykožrútovou kalamitou platí od pondelka (22. 4.) aj v okresoch Revúca a Detva. Dôvodom má byť presah živelnej pohromy medzi okresmi Brezno, Revúca a Detva. Vyplýva to z rozhodnutia Okresného úradu (OÚ) Banská Bystrica, ktoré zverejnili viaceré samosprávy.

Bola vyhlásená mimoriadna situácia

V okrese Brezno mimoriadnu situáciu z dôvodu živelnej pohromy spôsobenej premnožením podkôrneho hmyzu a poškodením smrekových lesov na Horehroní, vyhlásili ešte v polovici marca. K vyhláseniu mimoriadnej situácie aj na území okresov Revúca a Detva podľa OÚ dochádza na základe monitorovania situácie a informácií krízového štábu, štátneho podniku Lesy SR a Správy Národného parku (NP) Muránska Planina, z ktorých "je zrejmý presah živelnej pohromy spôsobenej premnožením podkôrneho hmyzu medzi okresmi Brezno, Detva, Revúca".

​Na lykožrútovú kalamitu v okolí Čierneho Balogu upozornili lesníci začiatkom marca. Živelnej pohrome malo podľa pôvodných odhadov čeliť územie s rozlohou približne 15 000 hektárov. Kalamita má byť spracovaná intenzívne s väčším nasadením personálu a strojov, dôjsť môže k ťažbe až jedného milióna kubických metrov drevnej hmoty.

Súvisiace články