Zatiahnuté
Bratislava
Radomír, Albín
1.3.2024
Je to definitívne. Úrad špeciálnej prokuratúry končí začiatkom roka 2024
Zdielať na

Je to definitívne. Úrad špeciálnej prokuratúry končí začiatkom roka 2024

BRATISLAVA / Vláda Roberta Fica navrhuje zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. K 15. januáru 2024 by všetky spisy z ÚŠP prešli pod generálnu prokuratúru alebo pod príslušnú krajskú prokuratúru. Podľa vlády sú generálna a špeciálna prokuratúra v inštitucionálnej vojne. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

Čo pred voľbami sľubovali, to aj splnili. Vláda odklepla zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoruje najvážnejšie trestné činy, ale aj korupciu na najvyšších miestach. Vláda otvorene prezentuje, že chce odstaviť Špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ale aj jeho podriadených. Opozícia hovorí o ničení právneho štátu. Zmeny sleduje aj Európska komisia. Informáciu ako prvý priniesli tvnoviny.sk.

"Presadzujú dva odlišné koncepty trestnej politiky štátu, pričom ÚŠP napriek tomu, že nie je na rozdiel od GP SR ústavným štátnym orgánom, tvorí autonómnu trestnú politiku, pri ktorej nerešpektuje GP SR ako hlavu monokratickej štruktúry prokuratúry, čo sa prejavuje okrem iného aj tým, že prokurátori ÚŠP nerešpektujú rozhodnutia GP SR, napríklad obchádzajú rozhodnutia GP SR," uvádzajú v dokumente.

Vláda pri zmene argumentuje odstránením nesúladu v systéme prokuratúry a názorom expertov hodnotiacich aplikačnú prax. "Odborné poznatky z doterajšej činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry nasvedčujú tomu, že súčasné usporiadanie Generálnej prokuratúry SR s osobitnou súčasťou, ktorou je ÚŠP, nie je ideálne a nevyhnutne si vyžaduje štrukturálne zmeny," zdôraznilo ministerstvo spravodlivosti ako predkladateľ návrhu.
Cieľom návrhu je preto podľa rezortu nájdenie kompromisu medzi rozporuplnými názormi na existenciu ÚŠP a prijatie takej právnej úpravy, ktorá povedie nielen k zvýšeniu efektivity konania prokuratúry ako celku, nezávislosti prokuratúry na politických vplyvoch a k rešpektovaniu princípov právneho štátu, "ale obstojí aj pri zmene vládnej garnitúry".

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu má prejsť do pôsobnosti krajských prokuratúra, dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. "Krajské prokuratúry disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom," zdôraznil rezort spravodlivosti. Návrh novely trestného zákona takisto rozširuje možnosti individualizácie trestu s ambíciou zlepšiť podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch, "najmä s prihliadnutím na okolnosti spáchaného trestného činu, osobu a pomery páchateľa, a to najmä zavedením dostatočného rozsahu dolnej a hornej hranice sadzieb trestu odňatia slobody a posilnením možnosti ukladania alternatívnych trestov".

Viac sa majú používať najmä peňažné tresty a tresty domáceho prostredia, úprava reaguje aj na preplnenosť slovenských väzníc a poznatky, že trest odňatia slobody nesmeruje k efektívnej resocializácii páchateľov a neodradzuje ich od prípadnej recidívy. Návrh novely tiež zmierňuje neprimerane prísne sankcie pri niektorých druhoch trestných činov s ohľadom na spoločenskú nebezpečnosť jednotlivých trestných činov, konkrétny chránený záujem a jeho význam. "Zosúlaďujú sa trestné sadzby pri niektorých trestných činoch a odstraňujú sa neodôvodnené rozdiely a nesystémové nastavenie niektorých trestných sadzieb. Upravujú sa hranice škody tak, aby to zodpovedalo aktuálnej spoločensko-ekonomickej situácii a jej predpokladanému vývoju v najbližšej dobe, a to najmä s prihliadnutím na historickú, súčasnú a očakávanú infláciu," dodáva rezort v dôvodovej správe.

​V utorok 5. decembra špeciálny prokurátor Daniel Lipšic uviedol, že je ochotný sa vzdať funkcie,  ak vláda verejne garantuje, že nezasiahne do postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a jeho prokurátorov. Vládny návrh už ale bol schválený.

Vyjadrila sa aj Európska únia

Nielen opozičné strany a občianske združenia hovoria, že súčasná vládna koalícia valcuje právny štát. Zdvihnutý prst ukazuje aj Európska únia. Tá je citlivá na zásahy do právneho štátu, čo by mohlo viesť až k pozastaveniu čerpania eurofondov. "Je mimoriadne dôležité uskutočniť konzultácie na vnútroštátnej aj európskej úrovni vrátane konzultácií s Benátskou komisiou. Reforma a jej prípadné dosahy budú musieť byť predmetom dôkladnej analýzy," uviedla v stanovisku Európska komisia.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy