Skoro jasno
19°
Bratislava
Karolína
3.6.2023
Chat GPT napíše referát a obratom odpovie na tie najbizarnejšie otázky. Prináša aj riziká
Zdielať na

Chat GPT napíše referát a obratom odpovie na tie najbizarnejšie otázky. Prináša aj riziká

BRATISLAVA / Populárna umelá inteligencia s názvom Chat GPT napíše referát a obratom odpovie na tie najbizarnejšie otázky. Napríklad či bude hotová skôr diaľnica do Košíc, alebo ľudia poletia na Mars. Už ju využívajú aj podvodníci a hackeri.

"Keď niečo vyhľadávate, zadáte do vyhľadávača a dostanete 30 odkazov. Neviete, ktorý je ten správny. Toto funguje inak - opýtate sa, čo je šťastie a výsledkom bude napísaný text, odpoveď na to," povedal odborník na informačné technológie Ondrej Macko. 

Na tejto báze funguje Chat GPT, ktorý reaguje na všakovaké jazyky. Webová aplikácia je zadarmo a funguje v offline režime. "Necíti, len dokáže zobrať obsah, ktorý už bol vytvorený," uviedol Macko. "Bezpečnostní experti varujú, že rozšírenie Chat GPT pre Google Chrome môže zhromažďovať informácie z prehliadača. Medzi varovaniami sa vyskytuje aj informácia, že dokáže získať kontrolu nad vaším účtom na facebooku. Nateraz si preto rozšírenie radšej neinštalujte," povedal hovorca NBÚ Peter Habara. 

Bezpečnostní experti zaznamenali prostredníctvom e-mailu i telefonátov phishingové útoky. "Ak sa budete chcieť dozvedieť viac, kliknete na odkaz. Ten vás presmeruje na nepravú verziu CHAT GPT. Podvodníci zavolali a vydávali sa za londýnsku firmu, ktorá investorov presviedčala, aby investovali do kryptomeny a kúpili si akcie," uviedol Habara. 

Podľa Ondreja Macka sa aplikácia môže do budúcna zneužiť aj ovplyvňovaním verejnej mienky. "Takto o 5 rokov to tu bude najčastejšia forma zneužívania. Ten, kto bude vedieť ovplyvňovať to, čo tento človek dostane ako pripravenú odpoveď, ten bude kráľ obsahu,"povedal Macko. 

Okrem toho, že útroby novej aplikácie prinášajú bezpečnostné riziká, niekedy vám ponúknu na prvý pokus nie úplne správnu odpoveď. Pri používaní Chatu GPT tak vedzte, že žiadny robot zatiaľ nenahradí obyčajný sedliacky rozum a informácie si radšej overujte z viacerých zdrojov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy