Jasno
-2°
Bratislava
Dorota
6.2.2023
Lekári sa vrátili do nemocníc a situácia v zdravotníctve sa pomaly dostáva do štandardného stavu pred výpoveďami
Zdielať na

Lekári sa vrátili do nemocníc a situácia v zdravotníctve sa pomaly dostáva do štandardného stavu pred výpoveďami

SLOVENSKO / Lekári neodišli - kolaps sa nekoná a pacienti sa nemusia obávať. Oslovili sme všetky nemocnice - vo väčšine z nich stiahli výpovede všetci, čo ich podali. Aj keď stres a napätie panovalo do posledných chvíľ, zdravotnú starostlivosť museli obmedziť len v minime prípadov. Zákon, ktorý priznáva lekárom vyššie platy, dnes podpísala prezidentka. Vláda zas urobila prvý krok k naplneniu ďalšej z ôsmich požiadaviek odborárov. Na oddlženie nemocníc vyhradila 258 miliónov eur.

V najväčšej nemocnici na Slovensku to dnes fungovalo bez najmenších problémov. V UNB v Bratislave podalo výpoveď 477 lekárov, všetci až na šiestich ju ešte včera večer stiahli. "Od rána normálne fungujeme, robíme operatívu aj komplikovaných pacientov," povedal Andrej Daňo z kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny. 

V nemocnici to pritom mohlo vyzerať oveľa dramatickejšie. Veľa nechýbalo a Daňo by dnes zostal doma - rovnako ako kritická časť jeho kolegov - anesteziológov. Bez nich by boli ohrozené nielen operácie, ale aj pacienti ležiaci v kritickom stave na ARO. "My sme už s manželkou boli dohodnutí čo ďalej, ale som rád, že to takto dopadlo. Je to adekvátný spôsob ako si vydobyť lepšie podmienky? Tým že nemáme možnosť štrajkovať je to jediný náš spôsob ako dokážeme vytvoriť nejaký tlak, to oznamovanie že situácia nie je dobrá nefungovalo," dodal Daňo.

V banskobystrickej roosveltovej nemocnici dala výpoveď tretina lekárov, dnes už ale boli naspäť na svojich oddeleniach. "Doniesli sme dodatky pani riaditeľke a vraciam sa na oddelenie za pacientami," uviedol Michal Venglarčík z kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny. Ešte včera nemali pacienti stopercentnú istotu. Tých, ktorých prijímali na plánovaný výkon boli upozornení, že ich operácia nemusí prebehnúť. "Vzhľadom na vývoj situácie je starostlivosť zabezpečená," povedala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje. Ako ďalej Venglarčík dodal, verí, že pacienti až na pár výnimiek, nepocítili výpadok.

V liptovskomikulášskej nemocnici visel oznam o zatvorení traumatologickej, chirurgickej a internej ambulancie a urgentneho prijmu. Tento oznam bol aj na sociálnych sieťach. Po približne dvoch hodinách oznam zdravotníci stiahli. "Následne išla taká informácia, že nemocnica bude fungovať v normálnom režime, lebo sa lekári dohodli a stiahli výpovede," povedala hovorkyňa nemocnice s poliklinikou v L. Mikuláši Zuzana Marcineková. Podľa primára úrazovej chirurgie Mariana Seleckého funguje urgent, akoby sa nič nedialo. Vo štvrtok všetci prišli do práce.

Aj v prešovskej fakultnej nemocnici sa čakalo do poslednej chvíle. Lekári stiahli svoje výpovede včera pred polnocou. Vo Fakultnej nemocnici Jána Adama Reimana stiahli výpovede všetci lekári, teda 144. Kým ešte včera mali pripravený záložný plán v podobe krízového režimu, dnes vedenie nemocnice oznámilo, že počnúc dnešným dňom fungujú v štandardnom režime. Lekári sú teda v práci na svojich miestach. Podľa predsedu miestneho odborového združenia od rána už obvolávajú preobjednaných pacientov na plánované výkony.

Súvisiace články

Najčítanejšie