Zatiahnuté
Bratislava
Slavomír
22.4.2024
Zákaz vešať dúhové vlajky na štátne budovy sa nezavedie, poslanci návrh nepodporili
Zdielať na

Zákaz vešať dúhové vlajky na štátne budovy sa nezavedie, poslanci návrh nepodporili

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Zákaz vešať na budovách štátnych inštitúcií symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie sa nezavedie. Poslanci Národnej rady SR nepodporili návrh novely zákona o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní z dielne poslancov Národnej rady SR Tomáša Tarabu (nezaradený) a Györgya Gyimesiho (OĽANO). Parlament vo štvrtok, 6. októbra, návrh neposunul do druhého čítania.

Zo 129 prítomných hlasovalo len 74 poslancov, 44 boli za, proti bolo 28 a zdržali sa dvaja poslanci. Členovia klubu OĽANO okrem Gyimesiho nehlasovali, jeden člen bol proti. Návrh podporili okrem predkladateľov niektorí poslanci Sme rodina, Smeru-SD, ako aj niekoľkí nezaradení poslanci.

Vysvetlivky ku galérii: (Z) - hlasovalo za, (P) - Hlasovalo proti, (?) - Zdržalo sa hlasovania, (N) - Nehlasovalo, (0) - Neprítomní

"Navrhuje sa, aby na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv, ktoré sa zo zákona označujú štátnymi symbolmi, bolo zakázané vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie," uvádzali predkladatelia v návrhu.

Zaužívaným symbolom LGBTI komunity je dúha a dúhová vlajka. Predkladatelia argumentovali Ústavou SR, v ktorej sa píše, že Slovenská republika sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková chodila na protest proti návrhu v dúhovej vlajke zahalená do Národnej rady SR. Viac sa dozviete vo videu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy