Polojasno
13°
Bratislava
Edita
26.9.2022
Pekári volajú o pomoc: Máme najdrahší chlieb v Európskej únii
Zdielať na

Pekári volajú o pomoc: Máme najdrahší chlieb v Európskej únii

BRATISLAVA / Pekári volajú o pomoc. Máme tretí najdrahší chlieb v Európskej únii, podľa Eurostatu zdražel až o 32 percent. Podľa pekárov môže za to aj absencia podpory štátu potravinárom. Obávajú sa preto najhoršieho - krachu množstva prevádzok.

Slovenskí pekári napriek tomu každý mesiac produkujú pečivo, chlieb i koláče so stratou a voči kolegom z okolitých krajín strácajú konkurencieschopnosť. Sťažujú sa, že pre nich štát od začiatku pandémie nespravil absolútne nič. "Dôležitým faktom však je, že ceny na pultoch neurčujú pekári, cukrári či cestovinári ale práve obchodníci. Nepodpora výrobcov potravín zo strany štátu ohrozuje našu konkurencieschopnosť do tak závažnej miery, že hrozí nielen krach obrovského množstva pekární, ale nastane aj stav, kedy žiadne nové v budúcnosti nevzniknú," povedal predseda predstavenstva Zväzu pekárov Sr Milan Lapšanský. 

Zdražovanie sa dotýka aj ostatných potravín. Tie máme najdrahšie vo V4. Tak napríklad múka zo Slovenska je oproti poľskej drahšia až o 100 eur na tonu. Tam totiž vláda dotuje nielen poľnohospodárov a spracovateľov, ale pomáha aj spotrebiteľom napríklad zníženými sadzbami daní. V Maďarsku či Českej republike sú jej ceny oproti Slovenskej o 50 € nižšie. "Ak štát takéto nastavenie nezmení, nezačne plniť vlastné programové vyhlásenie vlády a pracovať na ochrane a rozvoji potravinovej sebestačnosti Slovenska, potravinové pulty nebude čoskoro čím slovenským naplniť," uviedol Lapšanský. 

Súvisiace články

Najčítanejšie