Zatiahnuté
12°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Vysoká spotreba vody? Môže sa za ňou skrývať nepovšimnutý únik vody
Zdielať na

Vysoká spotreba vody? Môže sa za ňou skrývať nepovšimnutý únik vody

Zdroj: SITA

INZERCIA / Prekvapila vás pri koncoročných odpočtoch nečakane vysoká spotreba vody? Ak počas uplynulého roka do vašej domácnosti nepribudol ďalší jej obyvateľ, vysvetlením môže byť aj nepozorovaný únik vody.

Ako a kde najčastejšie prichádza k únikom vody

Medzi najčastejšie príčiny nežiaduceho úniku vody v domácnostiach patria kvapkajúca vodovodná batéria či pretekajúca toaleta. Zároveň ide o úniky vody, ktoré mohli vašej pozornosti ľahko uniknúť.

Tu sa oplatí spomenúť, že len „obyčajná“ porucha splachovača na toalete môže viesť k strate až 25 litrov vody za hodinu. Nejde tu len o problém plytvania prírodnými zdrojmi, ale takýto únik môže vašu peňaženku v konečnom dôsledku ochudobniť až o stovky eur. A akoby toho nebolo málo, zväčša si tento problém uvedomíte až pri vysokom ročnom zúčtovaní alebo koncoročnom odpočte. Vtedy je už ale zvyčajne neskoro a vám neostáva iná možnosť ako tento nečakaný výdavok zaplatiť.

Aj úniky vody môžu byť včas odhalené

Na to, aby ste stratám vody zabránili, nemusíte denne kontrolovať všetky vodovodné batérie a toalety v byte. S modernou dobou, našťastie, pribudli aj moderné technológie, ktoré úniky vody odhalia za vás a čo je najdôležitejšie - včas. So službou Detekcia úniku vody, ktorú ponúka spoločnosť ista, je spotreba vody vo vašej domácnosti neustále monitorovaná.

Ak ista vodomery odhalia nežiaduci únik, správcovi domu alebo samotnému užívateľovi bytu je doručené varovanie. Vlastník bytu je včas informovaný o tom, že v jeho domácnosti dochádza k nežiaducemu úniku vody, ktorý následne vie vyriešiť a nemusí sa tak obávať privysokého nedoplatku pri ročnom vyúčtovaní nákladov.

Softvér odhalí, či ide o únik vody alebo len bežný prietok

Práve ista vodomery sú dostatočne citlivé, aby dokázali zachytiť aj pretekajúcu toaletu či kvapkajúcu vodovodnú batériu. Všetky ista vodomery sú vybavené štandardným rádiovým modulom, ktorý posiela informácie o prietoku vody do zbernice dát nainštalovanej v spoločných priestoroch domu. Informácie zo zbernice sú následne prenesené na centrálny server ista.

Softvér na detekciu úniku vody už vie vyhodnotiť, či ide o bežný prietok vody alebo o únik vody, ktoré spôsobila porucha či iná závada. Následne je o neštandardnej spotrebe informovaný aj užívateľ bytu a správca domu.

Buďte v obraze o vašej spotrebe vody - moderne a online

Prekvapilo vás, že nežiaduce úniky vody odhalí softvér, ktorý vás o tom informuje e-mailom? S modernou technológiou diaľkových odpočtov sa môžete rozlúčiť s návštevami odpočtárov vo vašom byte. Akúsi komunikačnú bránu tu namiesto odpočtára predstavuje inteligentná zbernica dát, ktorá je nainštalovaná do spoločných priestorov domu. Na jej fungovanie a inštaláciu nie sú potrebné žiadne stavebné zásahy, ani pripojenie na internet či elektrinu. Všetky potrebné dáta z meračov energií a vody sa automaticky prenášajú prostredníctvom rádiovej siete na centrálny server ista.

Vďaka tomu máte prostredníctvom online portálu ista24 prístup k denným informáciám o vašej spotrebe a funkčnosti meracích prístrojov, máte prehľad o hospodárení s energiami a ste upozornení aj na nezvyčajné spotreby, úniky vody či prípadné poruchy na meračoch.

SITA

Majte vašu spotrebu vody pod kontrolou a nezostaňte pri ročnom vyúčtovaní‎ už viac prekvapení. S technológiou diaľkových odpočtov máte neustále prehľad o vašej spotrebe a aj vďaka nej s vašimi energiami hospodárite udržateľne, kontrolovane a komfortne.

O spoločnosti ista

Spoločnosť ista je jednou z popredných celosvetových spoločností v zvyšovaní energetickej efektívnosti v budovách. Špecializuje sa na meranie, diaľkové odčítanie a rozpočítanie spotreby tepla a vody pre obytné a komerčné budovy. Jej technológie a služby sú založené na digitálnom základe a pomáhajú správcom aj vlastníkom budov jednoduchšie a transparentnejšie šetriť energie aj náklady. V súčasnosti ista poskytuje svoje služby viac ako 200 000 domácnostiam po celom Slovensku. Viac o spoločnosti www.ista.sk.

Najčítanejšie správy