Ženy majú dva dni na kvalifikované zváženie rozhodnutia o interrupcii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TV JOJ/ilustračné
Vyplýva to z novely zákona, ktorú dnes podpísal prezident
Tento časový priestor dostane žena po poskytnutí kvalifikovaného poučenia zo strany lekára. "Bezpochyby je možné konštatovať, že dôležité rozhodnutia budú kvalifikovanejšie a slobodnejšie, ak nasledujú po určitom minimálnom čase reflexie – navyše v prípade, ak sú žene poskytnuté nové informácie," uviedli v materiáli predkladatelia Štefan Zelník (SNS) a Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS).
Podľa Muškovej novela zároveň rozširuje kvalifikované poučenie ženy lekárom, ktorého cieľom je ponúknuť jej v ťažkej životnej situácii alternatívu k interrupcii. "Žena má právo na výber z viacerých alternatív a nesmie sa ocitnúť v situácii, akoby viac nemala svoj život v rukách a neexistovalo pre ňu žiadne iné riešenie," argumentovala pri obhajobe návrhu v parlamente.
Takmer totožný návrh predložil v apríli do Národnej rady (NR) SR aj poslanec Daniel Lipšic, ktorý tak ako Mušková a Zelník chcel svojou novelou zákona vytvoriť priestor pre kvalifikované zváženie rozhodnutia o podstúpení interrupcie a zaviesť trojdňovú čakaciu lehotu. Svoj návrh však z rokovania parlamentu stiahol po tom, ako plénum odobrilo návrh koaličných poslancov. Zdôraznil, že je jedno, či parlament schváli koaličný alebo opozičný návrh, keďže obidva majú rovnaký cieľ.
Ako ďalej informovala Margita Ivaničková z Tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, prezident v pondelok 24. augusta ratifikoval Dohovor Medzinárodnej organizácie práce o inšpekcii práce v priemysle a obchode z roku 1947, Dohovor Medzinárodnej organizácie práce o inšpekcii práce v poľnohospodárstve z roku 1969, Dohovor Medzinárodnej organizácie práce o ochrane zástupcov pracovníkov v podniku a o uľahčení podmienok na výkon ich činností, ktoré sa im poskytujú z roku 1971 a tiež Dohovor Medzinárodnej organizácie práce o podpore kolektívneho vyjednávania z roku 1981.