Policajná akadémia vyžaduje od študentov fyzickú pripravenosť. Ako zvládla testy rektorka?

Policajná akadémia vyžaduje od študentov fyzickú pripravenosť. Ako zvládla testy rektorka?

BRATISLAVA / Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave je jediný civil, ktorý sa stal veliteľom útvaru v rámci polície na Slovensku. Ročne odchádzajú do praxe stovky absolventov školy. Ešte na začiatku však absolvujú prijímacie skúšky, počas ktorých zo seba musia dostať maximum. My sme sa boli pozrieť, aká je fyzicky zdatná šéfka akadémie.

Lucia Kurilovská - právnička a expertka na trestné právo, ale najmä rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave je mediálne známa dokonale zladeným a upraveným zovňajškom. Okrem riadenia pedagógov i ďalších zamestnancov vysokej školy, má na starosti aj akreditáciu spolu s manažmentom budovy a celkového areálu. Príkladom sa snaží ísť aj študentom a vo voľnom čase neváha navštíviť strelnicu.

"Nastrieľala, terč trafila. Je tam, čo zlepšovať - postoj, pevnosť, držanie zbrane, ale celkovo to bolo dobré," povedal Štefan Semeš, Akadémia PZ v BA. "Nemám zo seba zlý pocit, ale samozrejme, chcelo by to veľmi rozsiahly tréning," skonštatovala Lucia Kurilovská, rektorka  Akadémie PZ v BA. "Je fajn, že ten, ktorý nás riadi, sa snaží vcítiť do kože uchádzačov. Vie potom oceniť výsledky tých, ktorí prejdú a ktorí tu potom študujú," vyjadrila sa Kristína Macková,  Akadémia PZ v BA, Katedra telesnej výchovy a športu.


Skúška ohňom pozostáva z behu, zhybov, ľah-sedov, ale aj plávania. Hoci sa na štúdium môžu prihlásiť osoby do 40 rokov, rektorka v rámci svojho tréningu na tabuľky nepozerá. Aj napriek tomu, že vonkajšia teplota sa šplhala na 30 stupňov Celzia, bez problémov zvládla šprint i 12 minútový beh. "Pani rektorka by v prijímacom konaní, ktoré majú kadeti na APZ vyhovela, takže by sme ju prijali," vyjadril sa Juraj Gažo, Akadémie PZ v BA. "Nie je to jednoduché to prijímacie konanie, ale kto trénuje, tak sa to určite dá, a veľmi dôležitá je technika, ako sa pohybuje rukami, ako sa dýcha pri tom," zhodnotila Kurilovská. Úspešný kadet následne musí na Akadémii PZ v BA absolvovať výcvik sebaobrany. Zvládne ho však aj pani rektorka? "V prvom rade som typ, ktorý sa snaží argumentovať. Keď niekto útočí, tak možno práve niekedy tým slovom človek dosiahne zmierenie, ale viem sa aj nahnevať," dodala Kurilovská.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:40 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:40 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:00 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Šachový princ
07:55 Americká Miss India
09:45 Malí letci