Bratislavou otriasa obrovský škandál, starosta otvorene hovorí o týraní v domove dôchodcov

Bratislavou otriasa obrovský škandál, starosta otvorene hovorí o týraní v domove dôchodcov

BRATISLAVA / Za múrmi domova dôchodcov v bratislavskej mestskej časti Ružinov sa mali odohrávať zverstvá. Starosta ako zriaďovateľ natvrdo hovorí o týraní. Okrádanie seniorov v tomto prípade pritom len okrajovo ilustruje, kam až zašli tamojší opatrovatelia či vedenie zariadenia.

Pri slovách o tom, čo sa dialo za múrmi domova dôchodcov v Bratislavskom Ružinove až mrazí. Odopieranie stravy, modriny, popáleniny, preleženiny či sprchovanie v studenej vode. V zariadení zúril Covid-19. Takmer všetci, vrátane personálu sa nakazili, viacerí ťažký priebeh neprežili.

Riaditeľku odvolali. Mestská časť tak do domova poslala ako posilu dočasnú krízovú manažérku aj s jej tímom. Hneď po príchode vedeli, že niečo nie je v poriadku. "Zistila som znaky zanedbávania starostlivosti o klientov," povedala Mária Mattovič Straková. 

Niektorých našla v zúboženom stave. Už pri pohľade na klientov vedela, že to nie je staroba, ani Covid-19, ale týranie. Tých najviac postihnutých nechala okamžite previezť do susedného zariadenia. "Môžem hovoriť o hematómoch, o tržných ranách, o popáleninách a ďalších skutočnostiach, ktoré s týraním vlastne súvisia," priblížila Straková. 

Potvrdili to aj odborníčky z intervenčného tímu ministerstva práce. Spoločne informovali zriaďovateľa a pripravili trestné oznámenie. "V súčasnosti policajti vykonávajú všetky potrebné úkony s cieľom vec náležite objasniť," informovala o prípade polícia. 

Zariadenie muselo dočasne prijať podporný tím ľudí. Kapacita 126 je naplnená ani nie na polovicu. 5 zamestnancov už prepustili. "Aj v prípadoch, keď napríklad odmietli klientku o desiatej dopoludnia prebaliť, hoci to potrebovala, lebo veď prebaľuje sa až o štrnástej," uviedol ako príklad starosta Ružinova Martin Chren. "Kým sa situácia nestabilizuje a nevystavia sa nový tím, nebudeme prijímať nových klientov," vyhlásila Straková. 

Rodiny o ničom netušili 

Rodiny týraných seniorov ostali tým, čo sa s ich najbližšími dialo zarazené. Podľa slov riaditeľky o tom ani netušili. Zariadenie totiž bolo v karanténe už od januára. "Zarazilo ma troška to, že títo ľudia nič nevedeli o tom, mnohí nevedeli nič ani o tom, že zariadenie prešlo covidom, čo je pre mňa nepochopiteľné," poznamenala Straková. 

"Rodinných príslušníkov chcem ubezpečiť, že v tejto chvíli sú všetci klienti DD Pažítková v bezpečí," ubezpečil Chren. Prípad je ešte len na začiatku. Aktuálna riaditeľka nám potvrdila, že trestné oznámenie ešte dopĺňajú. Stále totiž prichádzajú na ďalšie zverstvá, ktoré sa za múrmi domova dôchodcov diali.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
06:50 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
07:55 Záchranári
07:05 Matematické príšerky II.
07:30 Tom Gates
07:45 Malí fidlikanti
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer