Odborníci po mesiacoch poznajú výsledky zamorenia PCB látkami v Strážskom. Likvidácia ľahká nebude

Odborníci po mesiacoch poznajú výsledky zamorenia PCB látkami v Strážskom. Likvidácia ľahká nebude

STRÁŽSKE / Až po vyše troch mesiacoch od vyhlásenia mimoriadnej situácie v súvislosti s PCB odpadom v Strážskom, sa odborníci dostali k presným výsledkom zamorenia v tejto lokalite. Likvidácia toxických a karcinogénnych pozostatkov z výroby však bude náročnejšia než sa čakalo. Podľa rozboru sa tam totiž nachádzajú aj ďalšie škodlivé látky.

Experti konečne pracujú s aktuálnymi číslami z takzvanej lokality "prameň". Doteraz nebola ešte nikdy podrobne testovaná. "Ministerstvo vnútra má už výsledky vzoriek vody vytekajúcej zo skládky odpadov v lese, ktoré ukázali, že koncentrácie PCB sú prekročené minimálne 5-násobne," informoval hovorca rezortu Petar Lazarov.

To ale nie je bohužiaľ všetko. Testy totiž potvrdili, že vo vode, ktorá vyteká zo skládky, sa okrem PCB nachádzajú aj iné nebezpečné látky. Experti ich teraz musia preskúmať, kvôli bezpečnosti ľudí pri sanácii. "Či to budú robiť v maskách, alebo celotelových oblekoch a jak rýchlo sa majú striedať, a keby sa niečo stalo, tak jak rýchlo budú zachránení," vyjadril sa Ladislav Štibrányi, STU. 


Prioritou je zabrániť ďalšiemu znečisťovaniu životného prostredia. Až do odstránenia skládky, preto vedci navrhujú priamo do lesa umiestniť špeciálnu čističku zafarbenej a zapáchajúcej vytekajúcej vody. V rámci mimoriadnej situácie má byť zlikvidovaná nielen skládka v lese ale aj stovky ton sudov v dvoch budovách. Termín zatiaľ nebol stanovený. Víťaznú firmu by mali vyberať odborníci.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:30 Súdna sieň
06:10 DEDIČSTVO
07:35 Panelák
05:20 Hoď svišťom
05:55 POLICAJTI V AKCII
06:55 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:40 Barva kouzel II.: Lehké fantastično
07:25 Diana
09:30 Příšerky pod hladinou