Experti z Európskej komisie prišli posúdiť opatrenia, ktoré Slovensko zaviedlo pre výskyt afrického moru ošípaných

Experti z Európskej komisie prišli posúdiť opatrenia, ktoré Slovensko zaviedlo pre výskyt afrického moru ošípaných

TREBIŠOV / Na Slovensko prišla kontrola z Európskej komisie. Experti prišli posúdiť správnosť opatrení, ktoré sme zaviedli pre výskyt afrického moru ošípaných. S médiami dnes v obci Strážne v okrese Trebišov odmietli komunikovať o svojich priebežných zisteniach. Informácie poskytnú až v záverečnej súhrnnej správe.

Kontrolóri z Európskej komisie sa vydali po stopách vírusu. Najprv zamierili do domácností, kde sa mor objavil po prvýkrát na Slovensku. "Sú to experti, ktorí už s týmto majú skúsenosti, je tu kolega z Poľska, kolega z Litvy a jeden kolega z Talianska," približuje Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. 

Aj oni sa snažili zistiť, ako došlo ku nákaze prvej ošípanej. Po konzultácii s majiteľkou však spôsob a čas prenosu vírusu na naše územie zostáva aj naďalej záhadou. "Čím kŕmime, čo im dávame jesť a tak ďalej, nekritizovali nič," skonštatovala majiteľka prvej nakazenej ošípanej. 

Medzinárodný veterinárny tím skúma, či Slovensko pri ošípaných aj diviakoch uplatnilo všetky odporúčané opatrenia Európskej komisie. Naši experti majú zároveň priestor na vysvetlenie, prečo sa tak nestalo. "Táto oblasť Slovenska je špecifická. To, čo - čo ja viem - v Taliansku, na Sardínii, platí, neplatí tu, v tejto oblasti, takže my to musíme podstatne modifikovať," vysvetľuje Bíreš. 

Európska komisia nám v tomto prípade nemôže nič nariadiť 

Medzinárodní inšpektori budú monitorovať činnosť našich veterinárov do stredy. Následne vypracujú záverečnú správu. Pre Slovensko by ani prípadné negatívne hodnotenie nemalo mať žiadne následky. "Je to vec diskusie, my to môžeme akceptovať, ale nemusíme, komisia nám to momentálne nemôže nariadiť," dodal Bíreš. 

Vážna dopravná nehoda. Pri čelnej zrážke sa zranili traja ľudia. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:35 Policajti v akcii
06:30 Prvé oddelenie II.
07:05 Prvé oddelenie II.
05:00 Fidlivareška
05:15 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:30 Králové hor
08:20 Miloš Forman: Co tě nezabije…
10:15 Hledá se Yetti