Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Ľudia pri Banskej Bystrici majú strach. Medvede im chodia do záhrad, roztrhali psa aj zajacov
Zdielať na

Ľudia pri Banskej Bystrici majú strach. Medvede im chodia do záhrad, roztrhali psa aj zajacov

BANSKÁ BYSTRICA / Pred niekoľkými dňami napadla medvedica pod Poľanou známeho fotografa Ivana Kňazeho. Stalo sa na turistickom chodníku kde muž fotografoval žaby do pripravovanej knihy. Hoci sa to stalo v lese, medvede vídať aj v neďalekej Hrochoti. Pravidelne chodia na družstvo, pri rodinných domoch už roztrhal psa aj zajace.

Známy fotograf na Kyslinkách fotil žaby do pripravovanej knihy, sklonený nad mlákou si všimol medvieďa. "V kroví som zbadal medvieďa a takto som sa natočil, spravil som záber a v tom zarevala medvedica a ja som už vedel, že je zle," opisoval svoje zážitok fotograf Ivan Kňaze. 

​Mal šťastie, že jeho zranenia spôsobené útokom medvedice neboli vážne. Stalo sa to na turistickom chodníku, ktorý vedie cez Čierny vŕšok smerom na Dudáš a Kyslinky. A hoci medvedica prekvapila fotografa v lese, v neďalekej Hrochoti sa medvede objavujú pravidelne priamo v obci.

"Medvede máme v erbe obce skoro 800 rokov, ale nie sú nikde ani zmienky, že by medveď robil toľko problémov a starostí či poľnohospodárom, poľovníkom, alebo súkromným osobám. V podstate v intraviláne prehryzol psa, naháňa ľudí po družstve," vraví hospodár Dušan Malatinec. 

Rodina z Hrochote prišla o domáceho miláčika pár metrov od domu, keď psík vybehol von cez otvorené dvere na plote. "Urobil to ten istý medveď, ktorý v dolnej časti obce vyraboval zajačníky, zobral všetky zajace. Stratil úplne plachosť, takže dovolil si prísť do záhrady," povedal majiteľ psa.  

Strach z medveďa majú aj na družstve. Dojičky sa ráno boja chodiť do práce, medveďa videli na ceste pri vrátnici. Na aute ich tak musia ráno o tretej voziť technici na aute. Na jednej parcele o rozlohe asi 20 hektárov zaznamenali kamery v priebehu polhodiny 26 medveďov. 

Natočiť sa im ich podarilo aj v družstevnej kukurici, nezastaví ich ani plot a poradia si aj s elektrickými oplotkami. Zničili aj uskladnené krmivo v silážnych vakoch, na ktoré vyliezli. "Poškodili 400 ton uskladnenej siláže. Zákon nerieši úhradu škôd na pozbieranej úrode, čiže poľnohospodárske družstvo prišlo o veľké investície, okolo 20 tisíc eur a nedostanú za to nič," vysvetľuje hospodár Dušan Malatinec. 

Situáciu už na mieste preverovali aj ľudia zo Štátnej ochrany prírody. "V každom prípade budeme žiadať, ako sme aj každý rok žiadali, o výnimku na odlov takéhoto problémového jednica, ale ako to dopadne, to je ťažko povedať," dodal Malatince. 

Pozrite si tiež reportáž o útoku medvedice: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy