Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Pred rokmi doplatili obyvatelia na škrty a zrušili im vlakové spojenie. Pre výhodnú polohu je opäť atraktívne
Zdielať na

Pred rokmi doplatili obyvatelia na škrty a zrušili im vlakové spojenie. Pre výhodnú polohu je opäť atraktívne

MICHALOVCE / Pred rokmi doplatila na škrty v oblasti dopravy okrem iných aj lokálna železničná trať Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany v okrese Michalovce. Jednou z príčin zrušenia osobnej prepravy na tomto úseku bola poloha regiónu na samom okraji Slovenska. Z likvidačného problému sa ale nečakane stala výhoda a teraz je všetko inak.

Cez región prechádza železničná trať medzinárodných parametrov. "Stále argumentovali, že táto trať je nerentabilná, že počet prepravovaných osôb je nízky a že trať je náročná na údržbu," povedal primátor mesta Veľké Kapušany Peter Petrikán. 

Miestnym sa po zrušení priameho spojenia so svetom skomplikoval život. Musia si vybrať medzi cestovaním autobusom s prestupmi alebo dochádzaním na vlak do inej stanice. Roky úsilia a vyjednávaní ale teraz priniesli zásadný obrat. Do mesta začnú opäť premávať vlaky pre ľudí. Peniaze sú už schválené a pripravené. "Železničná spoločnosť Slovensko v súčasnosti rokuje o možnostiach obnovenia osobnej vlakovej dopravy na linke Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany. Predpoklad obnovenia dopravy je ešte v priebehu prvého polroka roku 2019," povedal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč. 

Dôvodom obnovenia lokálnej trate je najmä neďaleká Ukrajina. Koľaje totiž vedú až za hranice, a to prináša potenciál nového medzinárodného prepojenia. "Je to prvý krok k uvažovanému otvoreniu hraničného priechodu s Ukrajinou cez stanicu Maťovce na pokrytie zvýšeného dopytu o cestovanie smerom Slovensko - Užhorod - Ukrajina a naopak," uviedla Zuzana Viciaňová z odboru komunikácie ministerstva dopravy a výstavby.

Viete ako sa brániť, keď váš vlak či autobus mešká alebo vôbec nedorazí?

Súvisiace články

Najčítanejšie správy